Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-12-30 | Ostatnia aktualizacja: 2004-12-30
Inwestycje wodne w Szczecinie

Inwestycje wodne w Szczecinie
Szczecin podpisał 19 kontraktów z dużymi firmami pochodzący zarówno z kraju jak i z zagranicy( Niemcy, Anglia, Francja). Szczeciński program jest największym w Polsce przedsięwzięciem w dziedzinie ochrony środowiska. W ramach projektu powstanie m.in. oczyszczalnia ścieków, nowe sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Wartość wszystkich inwestycji w ramach programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie", wynosi 288 milionów euro, z czego 66 proc. (około 190 milionów euro) stanowi bezzwrotna pomoc z Funduszu ISPA. Zakończenie budowy zaplanowano na 2008 rok.
Wykonawcą kontraktu, "Rozbudowa o część biologiczną i modernizacja mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków "Zdroje" wraz z suszarnią osadów" zostało konsorcjum w składzie WTE WASSERTECHNIK Polska Sp. z o.o. oraz POLIMEX-MOSTOSTAL Siedlce S.A. Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Zdroje w Szczecinie. Po zakończeniu robót oczyszczalnia będzie pracowała ze średnią dobową wydajnością 18.000 m3/dobę. Przewiduje się również możliwość dalszej rozbudowy oczyszczalni do przepustowości 27.000 m3/dobę. Roboty obejmują modernizację istniejących obiektów oczyszczania mechanicznego i chemicznego, rozbudowę oczyszczalni o część biologiczną oraz obiekty przeróbki osadu, w tym suszarni osadu. Zakończenie Kontraktu planowane jest na IV kwartał 2007 r. Wartość inwestycji wynosi ponad 17,75 milionów euro.
Kontrakt "Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej prawobrzeżnego Szczecina" został podzielony na dwie części. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie około 96 km nowej sieci kanalizacyjnej (sanitarnej, deszczowej oraz rurociągów tłocznych), około 29 km sieci wodociągowej oraz 11 lokalnych pompowni ścieków. W skład części pierwszej wchodzi budowa kolektora tłocznego i pompowni ścieków Podjuchy-Zdroje, budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej osiedli: Kijewo i Podjuchy oraz budowa sieci kanalizacyjnej osiedli Żydowce i Klucz. Część druga obejmuje budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej osiedla Dąbie oraz budowę kolektora tłocznego Dąbie-Załom. Zakończenie realizacji całego kontraktu zaplanowano na koniec 2008 roku. Wykonawcą pierwszej części kontraktu jest konsorcjum w składzie: BUDIMEX S.A. Warszawa i CESTAR S.J. ze Szczecina. Wartość inwestycji to niespełna 17,5 mln euro. Natomiast wykonawcą drugiej części kontraktu jest konsorcjum w składzie WIEMER&TRACHTE AG z Dortmundu, ENERGOPOL Szczecin i KB GAZ Lubieszyn. Wartość kontraktu wynosi ponad 22,5 mln euro.
Aktualnie w ramach Programu realizowanych jest dziewięć kontraktów dotyczących m.in. budowy czterech przepompowni ścieków wchodzących w skład systemu przesyłania ścieków lewobrzeżnej części miasta, renowację niektórych fragmentów sieci kanalizacyjnej, budowę magistrali wodociągowych, budowę stacji filtrów na węglu aktywnym oraz budowę oczyszczalni ścieków "Pomorzany".
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- UM w Szczecinie

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
-
-
-