Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2010-02-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-02-09
Modernizacja i przebudowa systemu rowów melioracyjnych w Gliwicach
W 2008r. firma Ikea kupiła od miasta Gliwice tereny przy największym węźle autostradowym w Polsce, gdzie autostrada A1 krzyżuje się z A4 oraz z dwoma drogami krajowymi. Teren ponad 100ha był terenem traktowanym przez inwestora jako nieużytki, ponieważ przez sam środek przechodziły rowy melioracyjne odwadniające znaczną część wspomnianego węzła.
Oprócz tego dochodziła jeszcze znaczna różnica poziomów dochodząca do 7m i bardzo nawodniony teren. Taki stan rzeczy nie wystraszył inwestora do planów zagospodarowania tego terenu, gdyż największym atutem tego miejsca jest lokalizacja i wjazd na węzeł Sośnica wprost z parkingu.
Biuro projektowe rozpoczęło swoje prace od przeniesienia
i uregulowania wspomnianych rowów melioracyjnych, tak aby nie kolidowały
z planami zagospodarowania tego terenu. Biuro inżynierskie wykonało projekt polegający na zmianie trasy i ukryciu tego elementu w otoczeniu przyszłego centrum handlowego.
Wstępnie zakładano wykonanie zarurowania w technologii żelbetowej, gdzie średnica DN2000 została określona po obliczeniach hydraulicznych dla zlewni.
Z uwagi na długość takiego kolektora przekraczającą 750mb, projektant przewidział
7 studni prefabrykowanych z żelbetu.
Analiza kosztów wykonania zadania uwzględniająca nie tylko sam materiał, ale również koszty montażu, w tym wykorzystanie ciężkich dźwigów do posadowienia studni, których ciężar dochodził do 40 ton, spowodowała, że wykonawca zadania zainteresował się technologią GRP Flowtite.
Po wstępnym porównaniu parametrów rur żelbetowych i CFW GRP, okazało się że ciężar rury DN2000 z GRP jest 5-cio krotnie mniejszy. Dodatkowo zastosowanie zintegrowanych studni o ciężarze ok. 5ton da możliwość wykorzystania koparek, które będą wykorzystane do transportu i posadawiania rur i studni
w wykopie. Dzięki technologii CFW GRP wykonawca zmninimalizował zakładane
w projekcie koszty wykonania niepotrzebnych dróg dojazdowych oraz wynajmu ciężkich dźwigów.
Drugim argumentem decydującym o zmianie technologii był czas wykonania robót. Zastosowanie technologii Flowtite wraz ze studniami zintergowanymi skrócił zakładany czas budowy o połowę. Rury CFW GRP DN2000 SN10 były dostarczane w odcinkach 6m a studnie rewizyjne zostały wyposażone w kominy rewizyjne
o średnicy DN1200. Porównując to do ciężkich rur żelbetowych (1mb GRP DN2000 - 1 tona, 1mb żelbetu - 3tony), oraz ograniczając wymiary studni rewizyjnych
(w żelbecie komory o wymiarach 4*4m) wykonawca bez trudu wykonał przekładkę rowu w ciągu 3mies. Dodatkowym utrudnieniem w realizacji zadania był okres zimowy - roboty rozpoczęto w grudniu 2008, a zakończono w marcu 2009.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
AMITECH Poland Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.