Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-06-23
"Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych” - relacja z konferencji

Gniewino 7-9.06.2017

Piąta edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych" odbyła się na zielonych Kaszubach w pięknej letniej scenerii.

 

Ponad 70 przedstawicieli branży wodociągowej gościliśmy przez trzy dni w Hotelu Mistral Sport **** w Gniewinie w woj. pomorskim.

 

Doroczna konferencja, którą organizujemy wraz z gronem partnerów, ma misję stałej edukacji naszych klientów poprzez dostarczanie im aktualnej wiedzy z zakresu różnych aspektów ograniczania strat wody w branży wod-kan. Nie mniej ważna co roku jest integracja środowiska branżowego i wymiana doświadczeń.

 

Czas wolny i integracja uczestników po wykładach były bardzo istotnym elementem wydarzenia – umożliwiły nam wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie naszych problemów.
Paweł Rusiecki – MPWiK Sp. z o.o. Lublin

 

Patronatu medialnego wydarzeniu udzielili Wydawnictwo Seidel – Przywecki – wydawca miesięcznika Technologia wody oraz Grupa Medium – wydawca miesięcznika Rynek Instalacyjny.

 

Pierwszego dnia prelegenci skupili się na tematyce znaczenia opomiarowania mediów w procesie ograniczania strat wody. Piotr Tuz (AQUA-TECH) zwrócił uwagę na narzędzia i procesy wspierające Aktywną Kontrolę Wycieków, począwszy od doboru i montażu wodomierzy skończywszy na modelowaniu hydraulicznym.

 

Kontynuując kwestie dotyczące samych wodomierzy, temat ich zdalnego odczytu rozwinął Bartłomiej Moder (METERING). Pomiar przepływu to obszar poruszony przez Marcina Królika (ABB) kontynuowany przez Mariusza Sawickiego (Plum). Dzięki staraniom AQUA-TECH urządzenia ABB i Plum współdziałają ze sobą na rzecz efektywnego opomiarowania wody i redukcji strat.

 

Wykłady zamknął interaktywny konkurs przygotowany przez firmę PLUM, dotyczący zagadnień przesyłu danych w dystrybucji wody. Uczestnicy odpowiadając na pytania korzystali ze specjalnej strony internetowej poprzez swoje urządzenia mobilne. Najlepszy wynik uzyskał pan Karol Klimek z Urzędu Gminy Gnojnik.

 

Dzień zakończyła kolacja inauguracyjna – okazja do wymiany doświadczeń i integracji środowiska wod-kan.

 

Cenna była dla mnie wymiana kontaktów w branży, zarówno z wykładowcami jak i przedstawicielami przedsiębiorstw wodociągowych. Na każde pytanie jakie się pojawiło, otrzymałem wyczerpującą odpowiedź, każdy problem został rozwiązany.
Karol Klimek – Urząd Gminy Gnojnik

 

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od referatu Adama Niedośpiała (KartGIS) o przewrotnym tytule „Wdrożenie GIS – co dalej?", na temat innowacji w tym obszarze, w szczególności najbardziej interesującej przedsiębiorstwa wodociągowe mobilnej wersji GIS. Po nim poznaliśmy bardzo ważną perspektywę przedsiębiorstwa wodociągowego. Rafał Branica i Łukasz Gajowniczek (PWiK Siedlce), podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie zastosowania GIS, monitoringu sieci i modelu hydraulicznego sieci. Podkreślili dobrą współpracę z firmami KartGIS, AQUA-TECH, PLUM, ABB wdrażającymi w wodociągach siedleckich kolejne kompatybilne ze sobą rozwiązania.

 

Na konferencję pojechałem w bardzo konkretnym celu i uważam, że cel ten został w pełni osiągnięty. Uważam, że otrzymaliśmy wszelkie wyczerpujące informacje niezbędne do realizacji dalszych przedsięwzięć w interesującym nas zakresie.
Leszek Andrulewicz – PWiK w Suwałkach Sp. z o.o.

 

Robert Bieliński (RD Tech) specjalizujący się w stratach rzeczywistych wody przedstawił sposoby ich redukcji za pomocą systemów zdalnej lokalizacji nieszczelności. Piotr Tuz (AQUA-TECH) kontynuował temat strat rzeczywistych w kontekście podziału na strefy, modelu hydraulicznego, aktywnego zarządzania ciśnieniem. Tę ostatnią kwestię rozwinął również Marcin Niedźwiecki (T.I.S.), który zwrócił uwagę na ograniczanie strat wody poprzez regulację ciśnienia w sieci wodociągowej.

 

Część wykładowa zakończyła się wystąpieniem Bartłomieja Słomiana (HSB) na temat nowoczesnych technik informowania klientów o wystąpieniu przerw w dostawie wody.

 

Podczas przerw wykładowcy byli do dyspozycji uczestników przy stoiskach firmowych, gdzie prezentowana była większość urządzeń omawianych podczas referatów . Trwały liczne rozmowy, konsultacje i doradztwo.

 

Pod względem merytorycznym dobór wykładowców i kolejność wystąpień były bardzo trafne, a chęć prowadzących do pomocy w przerwach była imponująca.
Mirosław Bieńkowski – Wodociągowo – Ciepłownicza Sp. z o.o. „COWIK" w Bartoszycach

 

Po wykładach przyszedł czas na sportową rywalizację w turnieju Bubble Ball Extreme Soccer i wytchnienie podczas wieczornej biesiady kaszubskiej. Bubble Ball – ekstremalna forma gry w piłkę nożną, gdzie uczestnicy grają zamknięci w pompowanych kulach, wywołała mnóstwo pozytywnych emocji zarówno wśród graczy, jak i widzów. Po rozgrywkach na progu karczmy Trzy Korony powitała gości kapela kaszubska Czarne Kapelusze, która towarzyszyła im podczas całego wieczoru przygrywając do tańca, prezentując regionalne zwyczaje, gwarę i częstując tradycyjną tabaką.

 

Wykłady i czas wolny były zorganizowane z dużym wyczuciem i w dobrych proporcjach.
Wiesław Kobiałka –Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie" Sp. z o.o.

 

Trzeciego dnia w swobodnej i przyjaznej atmosferze odbyło się podsumowanie i zamknięcie konferencji oraz losowanie nagród przygotowanych przez organizatorów.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i interesujące rozmowy kuluarowe – Państwa zainteresowanie i ciepłe słowa dają nam pewność, że warto kontynuować przedsięwzięcie jakim jest konferencja „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych". Będzie nam miło spotkać się w tym, a nawet szerszym gronie za rok.

 

Dziś woda jest dobrem wspólnym, może się jednak okazać, że w przyszłości będzie dobrem komercyjnym, o które toczyć się będą wojny. Dlatego tak ważne jest by zaprząc technologię do racjonalizacji sprzedaży wody. Zatem takie konferencje jak „Efektywne obniżanie strat wody w systemach wodociągowych" powinny odbywać się częściej.
Szymon Różański – Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o.

 

*Pełne opinie uczestników konferencji przeczytają Państwo klikając w link ze źródłem - pod artykułem

 

Wszystkim organizatorom zaś składamy podziękowanie za nieoceniony wkład w przygotowanie tego przedsięwzięcia i opiekę merytoryczną nad gośćmi.

 

Organizatorzy:

ABB, AQUA-TECH, HSB, Metering, KartGis, Plum, RD Tech, T.I.S.

 

Autor:
Justyna Dąbrowska - AQUA-TECH
Źródło:
Strona firmowa AQUA-TECH
Dodał:
AQUA-TECH Smilewicz, Tuz Sp. j.

Czytaj także