Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-29
Audyt bezpieczeństwa 4.0

Bezpieczeństwo maszyn i ludzi


Szeroko pojęta optymalizacja to potrzeba każdego przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju biznesu. Obecnie często wiązana z chęcią zastosowania narzędzi z obszaru 4.0, wydaje się realną potrzebą biznesową w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Niezależnie od tego, czy dyrektor finansowy znajdzie budżet na inwestycje z obszaru przemysłu 4.0, wszyscy zgodzimy się, że wcześniej czy później trzeba będzie odpowiedzieć na te wyzwania. Bazując na wynikach badania rynkowego1 przeprowadzonego przez firmę PSI Polska w pierwszym kwartale 2019r. okazuje się, że zaledwie co drugie polskie przedsiębiorstwo spotkało się z terminem Przemysł 4.0, a na konkretne, znaczące zmiany tak naprawdę gotowe są duże przedsiębiorstwa; średnie firmy są świadome zalet industry 4.0, jednak zasoby finansowe oraz opór personelu (!) nie pozwalają na ich szybkie wdrożenie na liniach produkcyjnych.
Jednak, niezależnie od tego, w którym momencie polskie przedsiębiorstwo zdecyduje się na wprowadzenie narzędzi industry 4.0 jedno jest pewne: zagwarantowanie bezpieczeństwa maszyn oraz linii produkcyjnych.

Zespół Automatech od początku swojej działalności czyli od 25 lat wykonał kilkaset AUDYTÓW BEZPIECZEŃSTWA w Polsce oraz innych krajach Europy.

AUDYT BEZPIECZEŃSTWA AUTOMATECH obejmuje poniższy zakres działań:

 • Ocena wstępna ryzyka
 • Analiza wszystkich zagrożeń występujących na maszynie – szczegółowo analizujemy, opisujemy oraz przedstawiamy każde miejsce pracy, gdzie występuje zagrożenie.
 • Szczegółowy raport z audytu
 • Wskazanie sposobów likwidacji nieprawidłowości
 • Usunięcie błędów
 • Walidacja maszyny na zgodność z CE
 • Wystawienie stosownego oświadczenia lub deklaracji zgodności

RAPORT Z AUDYTU BEZPIECZEŃSTWA MASZYN
W Raporcie z AUDYTU BEZPIECZEŃSTWA znajdzie się m.in. analiza wykrytych niezgodności obejmująca:

 • Zagrożenia mechaniczne
 • Zastosowane funkcje bezpieczeństwa oraz ich testy funkcjonalne
 • Układ sterowania i poprawność jego działania
 • Wnikliwą ocenę dokumentacji technicznej, instrukcji oraz przeprowadzonych pomiarów

Oceniając wykryte zagrożenia inżynierowie Automatech wyznaczają wskaźnik ryzyka z uwzględnieniem prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia, częstości ekspozycji oraz skutków i strat. Interpretacja wskaźnika ryzyka pozwala przyporządkować istniejącej niezgodności kategorię ryzyka i na jej podstawie zaproponować odpowiednią koncepcję bezpieczeństwa.
W Automatech wykonujemy również AUDYT WERYFIKACYJNY obejmujący:

 • Weryfikację i ocenę wprowadzonych zmian
 • Oferujemy wsparcie w modernizacji parku maszynowego modyfikacji wykonanych rozwiązań, pracach inżynierskich
 • Przygotowanie Raportu weryfikacyjnego
 • Przygotowujemy i pomagamy w nadaniu znaku CE

W ramach usługi AUDYTU BZPIECZEŃSTWA wykonujemy analizę na podstawie wymagań zawartych w normach z serii PN-EN zharmonizowanych z dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.

 • PN-EN 62061:2008 – Bezpieczeństwo maszyn. Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych, elektronicznych i elektronicznych programowalnych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem.
 • PN-EN ISO 13849-1:2008 Bezpieczeństwo maszyn – Elementy systemów sterowania związane z bezpieczeństwem – Część 1 Ogólne zasady projektowe.
 • PN-EN ISO 14121-1:2008 Maszyny. Bezpieczeństwo. Część 1 – Zasady oceny ryzyka.
 • PN-EN 60204-1:2010 – Bezpieczeństwo maszyn. Wyposażenie elektryczne maszyn. Wymagania ogólne.
 • PN-EN ISO 13855:2010 – Maszyny. Bezpieczeństwo. Umiejscowienie urządzeń ochronnych w zależności od prędkości zbliżania się części ciała człowieka.

Oferta usługowa Automatech jest bardzo szeroka, obejmuje kilkadziesiąt różnych usług inżynierskich, w tym wykorzystując narzędzia Przemysłu 4.0: zespół naszych doświadczonych inżynierów na przykład zaprojektuje i wykona system operacyjny IoT oparty na chmurze, z wykorzystaniem analizy danych w czasie rzeczywistym, zaproponuje i wykona realizacje związane z robotami przemysłowymi i robotami współpracującymi.
Poza wspomnianym audytem bezpieczeństwa inżynierowie Automatech przeprowadzą również modernizację maszyn i linii produkcyjnych, zastosują aplikacje z zastosowaniem przemysłowych systemów wizyjnych, przeprowadzą dostosowanie maszyn do wymogów EU pod kątem bezpieczeństwa, zbuduje laserowe stanowiska znakujące, zaprojektuje i wykona szafy sterownicze, zbuduje maszyny i urządzenia, wykona telemetryczne pomiary wielkości elektrycznych oraz nieelektrycznych i wiele innych.
Zapoznaj się z ofertą usługową Automatech.

Oferujemy ponad 180 000 komponentów automatyki przemysłowej dostawców o światowej renomie - zapoznaj się z ofertą produktową Automatech.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:
(22) 753 24 80
(22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich, wejdź na:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz inne nagrania:
You Tube


Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook

 

Czytaj także