Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-06-03
Automatyka przemysłowa dla gospodarki wodnej

Możliwości modernizowania instalacji gospodarki wodnej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów sterowania i wizualizacji są ogromne. Rozwiązania automatyki są z powodzeniem używane w wielu zastosowaniach związanych z pozyskiwaniem, uzdatnianiem, oczyszczaniem i produkcją energii z wody. Dotyczy to m.in. sterowników PLC, paneli operatorskich i systemów wizualizacyjno-sterujących SCADA.

Automatyka_przemysłowa_dla_gospodarki_wodnej_SBC_SABUR.tif
Automatyka_przemysłowa_dla_gospodarki_wodnej_SBC_SABUR.tif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Automatyka przemysłowa to systemy do automatyzacji infrastruktury technicznej związanej z życiem ludzi i produkcją przemysłową. Woda jest obok powietrza najważniejszym elementem naszego codziennego życia, dlatego odpowiedzialność spoczywająca na systemach sterowania dla branży gospodarki wodnej i ściekowej jest ogromna. Kompletne systemy automatyki można bardzo łatwo i wydajnie dostosowywać do specyficznych zadań, wykorzystując do tego np. sterowniki swobodnie programowalne, ich oprogramowanie narzędziowe, biblioteki gotowych obiektów oraz panele operatorskie. Nawet bardzo duże zadania mogą być rozwiązane przez proste, elastyczne i wydajne grupy robocze współpracujące z innymi systemami. Automatyka przemysłowa dla gospodarki wodnej obejmuje zarówno pojedyncze instalacje i urządzenia (np. specjalnie przygotowane sterowniki pompowe z gotową aplikacją wizualizacyjno-sterującą), jak i złożone systemy odpowiedzialne za sterowanie zaopatrzeniem w wodę całych miast.

 

Gospodarka_wodna_Saia_SBC_SABUR.jpg
Gospodarka_wodna_Saia_SBC_SABUR.jpg

 Pozyskiwanie wody


Dostępność wody gruntowej ze studni głębinowych i naturalnych źródeł jest ograniczona. Musi być więc uzupełniana bądź zastępowana zasobami wody powierzchniowej. Sterowniki pompowe są dobrą metodą jej efektywnego pozyskiwania. Zanim jednak woda będzie się nadawała do spożycia, trzeba ją odpowiednio przygotować: przefiltrować lub odsolić w przypadku wody morskiej. Czasem wodę należy wzbogacić, dodając do niej pewne substancje, poddać ją mineralizacji, aeracji lub obróbce termicznej. Automatyka przemysłowa gwarantuje precyzyjną kontrolę wszystkich tych procesów i pomaga utrzymać stałą, wysoką jakość wody przy zachowaniu optymalnych kosztów.

Woda użytkowa wykorzystywana jest także do mycia, a wówczas potrzebne jest jej dodatkowe ogrzewanie. Rozwiązania automatyki obejmują całą gamę przeznaczonych do tego urządzeń: począwszy od małych ogrzewaczy do użytku domowego, a skończywszy na systemach ogrzewania wody w obiektach użytku publicznego oraz basenach i aquaparkach. W miejscach, gdzie woda używana jest do rekreacji, w parkach wodnych, zabezpieczenie przed bakteriami z rodziny legionella jest szalenie istotne i tu także pomocna jest przeznaczone do tego celu automatyka.


Oczyszczanie ścieków


Dostarczanie wody pitnej i użytkowej jest nierozerwalnie związane z koniecznością usuwania ścieków. Procesy, którym poddawana jest zużyta woda i jej transport różnią się wieloma szczegółami od pozyskiwania wody, ale w obu tych procesach używanych jest wiele porównywalnych urządzeń takich jak pompy, zawory kontrolne i sterujące, filtry, czujniki i liczniki. Dodatkowo, w procesie usuwania ścieków biorą udział specjalistyczne urządzenia takie jak prasy do szlamu, urządzenia do osuszania i inne.

 

Woda w przemyśle


Dostarczanie i usuwanie wody do zastosowań przemysłowych jest bardzo podobne do działań omawianych wcześniej, ale różne uwarunkowania mogą wymagać wielu kombinacji rozwiązań.

Woda w zastosowaniach przemysłowych używana jest zarówno jako narzędzie, jak i składnik procesu produkcyjnego. Woda o wysokim ciśnieniu jest wykorzystywana do czyszczenia i przetwarzania elementów produkcji. Betonowe produkty nie mogą być wyprodukowane bez dodatku wody. Oczywiste zastosowanie ma woda w przemyśle spożywczym. Jest to dziedzina, gdzie normy jakości i dozowania wody są najbardziej rygorystyczne. Dlatego wiele systemów automatyki stosowanych w tej branży jest zgodnych ze specjalnymi wymogami środowiskowymi związanymi z nadzorem nad utrzymaniem specjalistycznych procedur i powtarzalności procesów (np. FDA 21 CFR część 11, amerykańska, restrykcyjna norma stosowana w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym, coraz popularniejsza także w rozwiązaniach automatyki).

 

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.