Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2012-09-19
Instalacje grzewcze, technika grzewcza

Technika grzewcza obejmuje miedzy innymi zbiorniki buforowe (akumulacyjne), kolektory słoneczne i pompy ciepła, które należą do najpopularniejszych elementów instalacji grzewczej. Elementy te znacząco wpływają na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych domu.

Zbiorniki buforowe (akumulacyjne)

Ich zadaniem jest akumulowanie ciepła (magazynowanie nadwyżek energii cieplnej związanej ze zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło) dzięki czemu można zmniejszyć koszt ogrzania domu. Akumulacja energii cieplnej, która powstała w procesie spalania paliwa i nie została od razu zużyta następuje poprzez medium (wodę lub roztwór glikolu) w zbiorniku. Zgromadzone w ten sposób ciepło służyć może do ogrzewania pomieszczeń lub ciepłej wody użytkowej.

Zbiorniki buforowe uzupełniają:
- układ z pompą ciepła
- kotły na paliwa stałe
- kotły gazowe
- układy solarne
- kominki

Do najbardziej popularnych zbiorników buforowych należą te o konstrukcji zbiornika zewnętrznego, wewnątrz którego umieszczono mniejszy podgrzewacz c.w.u. Wersje wykonania zależą od ich zastosowania. Mogą być wykonane z pojedynczym lub podwójnym wymiennikiem spiralnym lub bez takiego wymiennika.

Układy wyposażone w zbiorniki buforowe umożliwiają lepsze dopasowanie mocy kotła do panujących na zewnątrz temperatur. Pozwalają racjonalne wykorzystać nadwyżki energii cieplnej uzyskanej w procesie spalania paliwa i obniżyć jego zużycie do 30%.

Nowatorskim lecz bardzo skutecznym rozwiązaniem, które wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzania domu jest podłączenie bufora do kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne

Są to elementy instalacji grzewczej, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne pokrywają 50-70% zapotrzebowania na c.w.u. Skuteczność kolektorów w instalacji grzewczej ściśle zależy od ustalenia maksymalnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową wszystkich domowników i dobrania odpowiedniej ilości kolektorów.

Systemy solarne dzielą się na:
- płaskie
- próżniowe

Kolektor płaski składa się z płaskiego absorbera, którego płytę wykonano z blachy miedzianej. Wysoki stopień absorpcji promieniowania słonecznego kolektor uzyskuje dzięki temu że płytę pokryto ceramiczną powłoką.  Straty ciepła minimalizuje izolacja z wełny mineralnej dzięki czemu ta prosta konstrukcja jest wytrzymała na uszkodzenia.

Kolektor próżniowy (następca kolektora płaskiego) zbudowany jest z kilkudziesięciu pionowych rur połączonych z kolektorem zbiorczym. Tu izolatorem ciepła jest próżnia, która zwiększa efektywność całego układu o 30% względem kolektorów płaskich.

Pompy ciepła

Są elementem instalacji grzewczej, która cieszy się znacznym zainteresowaniem. Wpływ na to ma fakt, że urządzenia te dostarczają czystą energię, którą pobierają z odnawialnych zasobów środowiska naturalnego. Są na tyle skuteczne, że  zmniejszają koszt ogrzania budynku do 70% w stosunku do innych źródeł energii.  Można z nich korzystać przez cały rok, a ciepło z nich pozyskane ogrzewa budynek i/lub ciepłą wodę użytkową. Kolejną zaletą jest niski koszt ich podłączenia do istniejącej instalacji. Dzięki pompie ciepła wykorzystujemy trzy niezależne źródła ciepła, w których skład wchodzi pompa, grzałka i kocioł.

Autor:
EURO-TERM
Źródło:
Blog EURO-TERM
Dodał:
EURO-TERM