Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-01-02
Współpraca AQUA-TECH i Plum w zakresie produkcji i dystrybucji rejestratorów telemetrycznych

Artykuł opublikowany na portalu PrzedsiebiorczePodlasie.pl

Odwiedzam siedzibę Plum i rozmawiam z dwoma dyrektorami o wynalazkach, determinacji i życiowych niespodziankach.

Firmę Plum założył 30 lat temu dwudziestokilkuletni marzyciel. Maciej Szumski z żoną Dorotą w 1986 roku otworzył mały Zakład Elektroniki i Automatyki. W ciągu 6 pierwszych lat działalności powstał pierwszy projekt – sieciowy przelicznik gazu. Gdy młody konstruktor sprzedawał wtedy przeliczniki gazu, nie miał konkurencji. Był prekursorem na polskim rynku. Początkowo pan Maciej zatrudniał tylko dwie osoby, ale marzył o wybudowaniu fabryki. Te dwie osoby pracują w 250-osobowej firmie do dziś. Teraz logo firmy Plum widnieje na dominującej ilości przeliczników gazowych w Polsce. Dzisiaj firma ma kilka własnych laboratoriów, klientów w całej Europie i na świecie. Dr inż. Maciej Szumski jest prezesem firmy, ale przede wszystkim naukowcem. Prowadzi zajęcia na Politechnice Warszawskiej i Białostockiej. Jest członkiem rady naukowej Polskiej Akademii Nauk.

 

Plum i AQUA-TECH szykują rewolucję na rynku wodociągowym w Polsce


Plum, przedsiębiorstwo z 30-letnim stażem, niedawno zaczęło współpracować z białostocką firmą. Naszymi partnerami zostają Szkolenie AQUA-TECH w siedzibie Plumzawsze autorytety na rynku w danej branży – tłumaczy Mariusz Sawicki. – Uważamy, że siłę firmy budują ludzie, którzy robią coś naprawdę dobrze. Takim autorytetem w branży wodociągowej jest dla nas AQUA-TECH.

Podczas wizyty w Plum spotykam się z Dyrektorem ds. Technicznych firmy AQUA-TECH z Białegostoku, dr inż. Piotrem Tuzem. Właśnie prowadzi szkolenie dla wodociągów. Tłumaczy im między innymi funkcjonowanie specjalistycznych rejestratorów nadzorujących pracę urządzeń pomiarowych, które są produkowane przez Plum we współpracy z jego firmą.

Podczas mojej naukowej przygody – opowiada Piotr Tuz – zawsze fascynowałem się szukaniem rozwiązań pozwalających na oszczędności w zużyciu wody, której zasoby stale się kurczą. Obroniłem doktorat i założyłem ze rejestrator_przeplywu_macr6_wodawspólnikiem firmę myśląc o tym, by moją wiedzę naukową przekuwać w biznes. Zaczęliśmy „pracować od podstaw". Tłumaczyliśmy przedsiębiorstwom wodociągowym, że mogą wprowadzać inne rozwiązania niż te, z których korzystają obecnie. Mrówczą pracą, poprzez spotkania i szkolenia, które prowadzimy, inwestowaniem własnych zasobów finansowych, naszego know-how i naszego czasu, udało nam się w ciągu kilku lat wypracować kontrakty biznesowe ze znaczącymi partnerami w kraju.

Współpraca AQUA-TECH i Plum zaowocowała wprowadzeniem na rynek rejestratora przepływu i ciśnienia wody. Jest to urządzenie, które obrazuje pracę instalacji czy też sieci wodociągowej. Dział Badawczo-Rozwojowy w Plum razem z AQUA-TECH szykuje właśnie na rynek nowy produkt. Urządzenia tworzone w Plum znacznie obniżają koszta wykrywania wycieków wody i nieszczelności w przedsiębiorstwach wodociągowych, firmach przemysłowych i u zarządców nieruchomości.


Nauka, marzenia, biznes


Piotr Tuz, jeden z szefów AQUA-TECH, opowiadając mi o skomplikowanych technicznie urządzeniach do pomiaru wody, przekazuje tę wiedzę w sposób obrazowy i fascynujący. Pewnie dlatego jest tak rozchwytywanym specjalistą. Widzę w nim pasję naukowca, który znalazł biznesową niszę i odnosi w niej sukcesy.

Plum i AQUA TECH łączy naukowy zapał do szukania coraz to nowszych rozwiązań technicznych. Bycie o krok przed konkurencją nie jest łatwe w czasach, gdy informacja rozprzestrzenia się w internecie w kilka minut. Nowoczesne zaplecze techniczne pozwala firmie Plum realizować marzenia jej założyciela. Prezes Plum, pan Maciej Szumski chciałby przed emeryturą zatrudniać 500 osób. Plum prowadzi stałą, wieloetapową rekrutację. Być może ktoś z Was dołączy do grona ambitnych pracowników Plum? AQUA TECH w przyszłym roku również planuje zatrudnić nowe osoby."

Pełna treść artykułu znajduje się pod linkiem dostępnym poniżej

 

Autor:
Lidia Dobrowolska - Przedsiębiorcze Podlasie
Źródło:
Portal Przedsiębiorcze Podlasie
Dodał:
AQUA-TECH Smilewicz, Tuz Sp. j.

Czytaj także