Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
 • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08

11-latka wynalazła prosty i tani test na obecność ołowiu w wodzie [wideo]

Gitanjali otrzymała za swój wynalazek nagrodę w wysokości 25 tys dolarów
Gitanjali otrzymała za swój wynalazek nagrodę w wysokości 25 tys dolarów

Jedenastolatka Gitanjali Rao z Colorado została laureatką konkursu dla młodych naukowców Discovery Education 3M Young Scientist Challenge. Zainspirowana głośnym zanieczyszczeniem wody ołowiem w mieście Flint, dziewczynka opracowała prostszy, szybszy i tańszy test na obecność tego pierwiastka niż wszystkie stosowane dotychczas.

Wynalazek autorstwa Gitanjali nosi nazwę Tethys. Do wykrywania ołowiu w wodzie używa węglowych nanorurek. Dane z czujników są przesyłane do mobilnej aplikacji, która podaje dokładną analizę zawartości ołowiu. Do tej pory takie testy wymagały wysyłania próbek do laboratorium. Tethys ma być przenośne i łatwe w użyciu, tak aby można nim było badać wodę od razu i w dowolnej sytuacji.

Gitanjali przyznała, że inspiracją do pracy nad Tethys było zanieczyszczenie wody ołowiem, do jakiego doszło w latach 2014-2015 w amerykańskim miasteczku Flint. Powodem była zmiana ze względów oszczędnościowych źródła wody z jeziora Huron oraz rzeki Detroit, na rzekę Flint.

Za swoje nadzwyczajne osiągnięcie młoda wynalazczyni otrzymała 25 tys. dolarów nagrody. Chce dalej pracować nad wynalazkiem, ponieważ jej celem jest wprowadzenie urządzenia na rynek. W przyszłości chce być genetykiem lub epidemiologiem.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
bbc.com, mlive.com

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • Yanec
  (niezalogowany)

  11-latka i nanorurki. Bo nanorurki kupiła w markecie za rogiem. Oczywiście i żadnej pomocy nie miała.

  Dodano:
  2017-11-17 09:21
  Ocena:
  0
  Wybierz ocenę:
  Pozytywna
  Negatywna
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe