Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-15   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18
Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - aktualizacja

18 Maj godz. 6:57

Zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy. W Przepompowani Ścieków Ołowianka pracują dwie pompy, które odprowadzają ścieki do oczyszczalni Wschód. Od momentu uruchomienia pracy pierwszej pompy do godz. 8.30 w piątek zostało odprowadzone 47 700 m sześciennych nieczystości.

Informujemy, że nie ma już konieczności minimalizowania użycia bieżącej wody przez mieszkańców. Dziękujemy mieszkańcom, którzy zareagowali na nasz apel.

Jeśli na skutek awarii piwnice i nieruchomości zostały podtopione apelujemy o kontakt: 994 – w przypadku zgłoszenia podtopienia ( Alarmowy numer Saur Neptun Gdańsk)

Z biurem Obsługi Klienta SNG w przypadku zgłoszenia szkód: Tel. 58 301 – 30-91 albo 58 325 – 27 – 00 Lub mailowo: info@sng.com.pl

Mieszkańcy, w tym szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, potrzebujące pomocy w usuwaniu skutków awarii proszone są o kontakt z Gdańskim Centrum Kontaktu pod nr tel.: 58 52-44- 500 email: gck@gdansk.gda.pl (czynny przez całą dobę).

Na Dolnym Mieście zostaną podstawione kontenery, do których będzie można wyrzucać zniszczone mienie.

Spółka Saur Neptun Gdańsk deklaruje, że co najmniej do końca czerwca będzie prowadziła kontrole stanu czystości wody na gdańskich plażach.

17 Maj godz. 8.00

W Saur Neptun Gdańsk obyło się kolejne spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono bieżący stan prac nad usunięciem awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka, w której aktualnie trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

Kolejne informacje będziemy Państwu przesyłać na bieżąco.

16 Maj godz. 16.00 

W Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Informujemy mieszkańców, że spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z 8 ujęć głębinowych, 1 ujęcia drenażowego, 1 powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Przypominamy, że dzielnice, z których ścieki dostarczane są to Przepompowni Ołowianka to: . Osowa, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecie, Oliwa, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Brętowo, Matemblewo, Piecki, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Brzeźno, Letnica, Nowy Port, Młyniska, Aniołki, Suchanino, Śródmieście a także Chwaszczyno i Sopot.

16 Maj godz. 12.49

W przepompowni ścieków Ołowianka trwają prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. Uczestniczy w nich około 100 osób. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym, co zabezpieczyło gdańskie dzielnice przed niekontrolowanym wylewem ścieków i zalaniem domów.

Równolegle prowadzone są prace mające na celu przywrócenie sprawności 4 zalanym silnikom. Jeden silnik jest osuszany w Gdańsku, co powinno zakończyć się dzisiejszej nocy, wówczas nastąpi ocena jego sprawności. Kolejne trzy silniki, które wczoraj uległy uszkodzeniu serwisowane są poza Gdańskiem. W późnych godzinach nocnych spodziewana jest także dostawa dodatkowego silnika zamówionego przez SNG w Holandii.

Do uruchomienia Przepompowni Ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Miasto Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Jednocześnie dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. Ujście kanału znajduje się w pobliżu ujścia Motławy i Zatoki Gdańskiej

Informujemy, że w ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zrzucane do Motławy ścieki ulegają rozcieńczeniu i nie zagrażają zdrowiu ludzi. Nadal rekomendowany jest zakaz kąpieli na gdańskich plażach.

Do Przepompowni ścieków Ołowianka odprowadzane są ścieki z następujących dzielnic Gdańska:

1. Osowa, 2. Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia, 3. Oliwa, 4. VII Dwór, 5. Strzyża, 6. Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, 7. Brętowo, 8. Matemblewo, 9. Piecki, 10. Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, 11. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, 12. Brzeźno, 13. Letnica, 14. Nowy Port, 15. Młyniska, 16. Aniołki, 17. Suchanino, 18. Śródmieście oraz Chwaszczyno i Sopot

O kolejnych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

15 Maj godz. 14.15

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków na Ołowiance w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. By ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z Dolnego Tarasu Miasta, ok. godz. 13.00 zdecydowano o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień w dzielnicach tj. Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście. Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania.

Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych. W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Ze względów środowiskowych apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.

Saur Neptun Gdańsk poinformował wszystkie stosowne służby o wystąpieniu awarii i podjętych działaniach.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Saur Neptun Gdańsk SA

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :