Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-11

IGWP skrytykowane w Sejmie przez Mariusza Gajdę

Dorota Jakuta podkreśla, że IGWP ma prawo wypowiadać się na temat branży
Dorota Jakuta podkreśla, że IGWP ma prawo wypowiadać się na temat branży

25 października podczas pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wiceminister środowiska Mariusz Gajda powiedział, że nie może zgodzić się na lobby IGWP i bronienie interesów firm wod-kan. Stwierdził także brak zainteresowania Izby kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen. IGWP wyraziła sprzeciw wobec tych słów.

Prezes IGWP Dorota Jakuta podkreśla w stanowisku, że przez 25 lat działalności organizacja zawsze wypowiadała się w tematach ważnych dla branży. Nie inaczej było w przypadku nowej ustawy Prawo wodne, której zapisy dzięki konsultacjom z Izbą zostały zmienione (chodzi o obniżenie stawek opłat proponowanych przez Ministerstwo Środowiska).

Przedstawiciele IGWP zapewniają, że organizacja „deklarowała wolę współpracy z resortem w tym zakresie" i że takie deklaracje padały również ze strony wiceministra Mariusza Gajdy. 2 października 2017 r. do biura Izby wpłynęło pismo ministra infrastruktury i budownictwa z prośbą o konsultacje w terminie 7 dni, który to termin został przez Izbę dotrzymany.

"Niestety - podaje Izba w swoim oświadczeniu - głos branży nie został wysłuchany. Procedowany w Sejmie w dniu 25 października 2017 r. projekt nowelizacji ustawy, referowany przez ministra Mariusza Gajdę, nie jest projektem przekazanym do konsultacji społecznych. Był skierowany do Rady Ministrów przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa bez konsultacji i niezbędnych uzgodnień, a w ciągu jednego dnia po przekazaniu RM, przyjęty przez Radę."

IGWP nie zważając na to przekazała swoje postulaty posłom. Zostało to podczas środowego posiedzenia Sejmu nazwane przez ministra Mariusza Gajdę lobbowaniem i podane jako uzasadnienie do nieprowadzenia rozmów z Izbą.

"Stanowisko to - komentuje prezes IGWP Dorota Jakuta - jest o tyle zaskakujące, że rolą i celem dla jakich powoływane są izby gospodarcze jest reprezentowanie danej branży przed organami władzy publicznej."

(mk)

Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
portalkomunalny.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe