Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-28
Kolejny zdobiony zdrój stanął w centrum Gdańska
Wszystkie zdroje i fontanny powstaną w miejscach gdzie kiedyś występowały
Wszystkie zdroje i fontanny powstaną w miejscach gdzie kiedyś występowały

30 października w Gdańsku miało miejsce otwarcie 23 zdroju w centrum miasta – przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa. W uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Autorem projektu poidełka jest Studio Projektowe „PROFIL" – Pracownia Autorska a wykonawcą - firma „Wodjar" z Somonina.

"Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych - mówił Paweł Adamowicz - jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz Gdańska elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu. Zdroje na terenie Głównego Miasta zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom."

Zdrój przy ul. Chlebnickiej w formie zewnętrznej nawiązuje do historycznego, znanego z ikonografii i z zachowanych zdjęć pierwowzoru z II poł. XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej. Replikę zdroju, wraz ze schodami, wykonano z piaskowca. Wodę zaczerpnąć można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która została odlana z brązu i jest kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa.

Zdrój powstał w ramach programu „Gdańskie fontanny i zdroje" realizowanego przez GIWK. Celem programu jest przywrócenie Gdańsku tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej. W latach 2018-2019 do użytku zostanie oddanych 12 kolejnych, nowych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Pierwsze zdroje prawdopodobnie będą udostępnione w III kwartale przyszłego roku. Równolegle z budową zdrojów planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku Jana III Sobieskiego pojawią się już w III kwartale 2018 r.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
giwk.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :