Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-31   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-31
NIK: rocznie dochodzi do około 100 tys. awarii wodociągów
Flickr, CC0
Flickr, CC0

W swoim najnowszym raporcie NIK alarmuje, że w Polsce dochodzi rocznie do około 100 tys. awarii wodociągów. Inspektorzy oceniają, że pełna modernizacja sieci zajmie 100 lat. Dodatkowo woda w kranach ma często niedostateczną jakość i ciśnienie, dostarczana jest z przerwami i w niewystarczającej ilości. Kontrola trwała od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2017 roku.

Tempo odnowy sieci wodociągowych, szacowane na 0,9% długości przewodów wodociągowych rocznie, rokuje pełne ich odnowienie za 100 lat. Skutkiem złego stanu technicznego przewodów wodociągowych są awarie sieci. Awarie urządzeń powodują z kolei wzrost jednostkowych kosztów dostarczanej wody, które i tak są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do jakości.

"Przykład zaniedbań dotyczących dostarczanej wody - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski - widać było m.in. w działaniach podejmowanych po wykryciu i usunięciu usterek. Chociaż wszystkie spółki przepłukiwały naprawiane odcinki sieci, to tylko cztery z nich je zdezynfekowały. Tyle samo spółek nie pofatygowało się też, by zbadać jakość wody po usunięciu awarii, a to poważne niedopatrzenie, które naraziło mieszkańców na konsumowanie wody niespełniającej wymagań."

Nie wszędzie też dba się wystarczająco o rzetelność badań jakości wody, która trafia do mieszkańców. Zdarzało się, że laboratoria badające jakość wody nie miały zatwierdzonego przez Sanepid systemu jakości wykonywanych badań, co podważało wiarygodność wyników. Z kolei spółki wodociągi nie pobierały próbek we wszystkich wymaganych miejscach.

Wiele przedsiębiorstw wodociągowych nie posiadało danych o liczbie mieszkańców korzystających z wody wodociągowej, przez co nie mogły zaplanować wielkości zapotrzebowania na wodę, a miasta prawidłowo dokonać oceny wykonania zadania zbiorowego zaopatrzenia w wodę ani określić potrzeby rozwoju sieci.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wiadomosci.radiozet.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :