Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-06-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-06-12

Nowy wynalazek pobiera wodę z chmur [wideo]

Urządzenie jest własnością niemieckiej firmy Aqualonis
Urządzenie jest własnością niemieckiej firmy Aqualonis

Pośrodku pustyni w Maroku stanęły ekrany z rozpiętą między metalowym obramowaniem siatką. Zadaniem urządzenia o nazwie CloudFisher jest pobierać wodę pitną prosto z atmosfery. Czy metoda ta rozwiąże nasze problemy z kurczącymi się zasobami słodkiej wody w wielu regionach świata?

Zasada działania urządzenia jest prosta. Para wodna kondensuje się w małych oczkach siatki i tworzy małe kropelki wody. Następnie kropelki rosną aż osiągną wielkość, która sprawia, że ściekają po ramie i spływają do rynny u spodu prowadzącej do zbiornika.

Wkrótce higroskopijne ekrany mają być rozstawione na polu o wielkości 3 boisk piłkarskich, co pozwoli na uzyskanie nawet 37 400 litrów wody w mglisty dzień. Z jednego metra sześciennego można w ciągu dnia uzyskać od 6 do 22 litrów wody.

Farma będzie produkowała wodę dla około tysiąca okolicznych mieszkańców. Gdy projekt będzie już ukończony, urządzenia CloudFisher będą produkowały dziennie po ok. 18 litrów na osobę. Będzie to woda pitna, której niezużyta reszta będzie mogła posłużyć do nawadniania pól i pojenia bydła. Dotychczas ludzie ci mieli do dyspozycji 8 litrów dziennie na osobę.

"Poławiacza chmur" stworzyła niemiecka firma Aqualonis. W realizacji marokańskiego projektu współpracuje z nią miejscowa organizacja pozarządowa Dar Si Hmad, która zajmuje się edukacją osób z rolniczych regionów kraju w kwestii gospodarki wodnej. Choć projekt nie zakończył się jeszcze już został nagrodzony przez United Nations Framework Convention for Climate Change.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
mentalfloss.com, smithsonianmag.com

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe