Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-08-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-03
Szybkozłącza, które skutecznie eliminują wszelkie zagrożenie
Szybkozłącza, które skutecznie eliminują wszelkie zagrożenie

Pneumatyka przemysłowa to nie tylko gotowe urządzenia i całe systemy technologiczne, ale również wysokiej jakości akcesoria pomocnicze wykorzystywane m.in. podczas łączenia elementów układów sterowania pneumatyką przemysłową. Ważną rolę w tym procesie odgrywają przede wszystkim szybkozłącza będące nierozłącznym elementem każdej instalacji.

 

Podstawowe zadanie oraz budowa szybkozłącza

Przeznaczeniem szybkozłączy jest szybkie i łatwe łączenie oraz rozłączanie przewodów w systemach pneumatycznych. Dzięki złączkom zaraz po rozłączeniu przewodu następuje odcięcie możliwości przepływu czynnika roboczego, zabezpieczając tym samym cały układ przed utratą odpowiedniego ciśnienia w systemie.

Dostępne w sklepie Air-Com.pl szybkozłącza pneumatyczne pozwalają w szybki, prosty, wygodny oraz bezpieczny sposób łączyć ze sobą przewody i węże pneumatyczne, hydrauliczne oraz przewody spiralne z odbiornikami bez konieczności używania w tym celu jakichkolwiek narzędzi. Mechanizm szybkozłącza opiera się przeważnie na dwóch elementach – gniazda oraz króćca szybkozłączki.

Gniazdo złącza składa się z korpusu, zaworu odcinającego oraz części ruchomych, jak np. sprężyny, pierścienia zatrzasku czy też kulek. Zawór odcinający zabezpiecza instalację pneumatyczną przed niekontrolowanym wyciekiem medium z układu, natomiast króciec to element dociskowo-zabezpieczający, który nie posiada części ruchomych, jak w przypadku złącza jednostronnie odcinającego, lub wyposażony w dodatkowy zawór odcinający, jak to ma miejsce w urządzeniu obustronnie odcinającym.

 

Przeznaczenie

Szybkozłącza pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. w urządzeniach ciśnieniowych, w konstrukcjach różnego rodzaju robotów, w maszynach pakujących, w dziedzinie stomatologii i szeroko rozumianej medycynie, w laboratoriach i środowiskach chemicznych, w systemach pomiarowych, w układach przemysłowych i wysokociśnieniowych, w produkcji maszyn czy też jako podstawowe wyposażenie zakładów produkcyjnych i montażowych. Szybkozłącza pneumatyczne mają również swoje zastosowanie w takich dziedzinach, jak np. klimatyzacja, przemysł zbrojeniowy, transport, farmaceutyka, rolnictwo, przemysł petrochemiczny, kosmetyczny oraz maszynowy.

Szybkozłącza pneumatyczne są stosowane wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko związane z niekontrolowanym rozłączeniem instalacji, co może doprowadzić do zagrożenia przede wszystkim dla człowieka oraz sprzętu. Mowa tu na przykład o aparaturze do oddychania, podnośnikach poduszkowych, stacjach benzynowych czy też kombinezonach chemicznych.

Szybkozłącza pneumatyczne doskonale sprawdzają się także do podłączania urządzeń mobilnych oraz przewoźnych, narzędzi pneumatycznych, pistoletów malarskich oraz wszystkich tych maszyn, które znajdują się w znacznej odległości od źródła zasilania. Należy pamiętać, że wybór rodzaju złącza powinien być podyktowany jego docelowym zastosowaniem. Ważne, by wziąć pod uwagę ciśnienie robocze oraz jego spadek, typ uszczelnienia, a także wartość przepływu medium.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
air-com.pl