Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-27
W Łodzi odnaleziono dolinę kolejnej dawnej rzeki [wideo]
Wieś Łodzia to kolebka Łodzi
Wieś Łodzia to kolebka Łodzi

Odnaleziona struga płynęła przez średniowieczną wieś zwaną Łodzia, wpadała do Łódki przy skrzyżowaniu obecnych ulic Północnej z Kilińskiego. W czasach "Ziemi Obiecanej" struga została zamieniona w ściek i ukryta pod ziemią. Obecnie już nie płynie. Odnaleziono jednak fragment ukrytego pod ziemią koryta rzeki.

Wieś Łodzia to kolebka Łodzi. Zabudowania oraz pola uprawne mieszkańców tej osady były położone na zboczach głęboko wciętej w teren doliny rzeki - obecnie zwanej Łódką. Ze względu na charakterystyczny (podobny do łodzi) kształt tej doliny wieś nazywano Łodzia. Z czasem od wsi nazwę przejęło miasto Łódź, a dawną średniowieczną osadę nazwano „Stara Wieś".

Odnaleziony fragment dawnego koryta dopływu Łódki przebiega przez prywatne posesje. Każdy jednak może zobaczyć dawną dolinę tej strugi. Widać ją wyraźnie na ulicy Pomorskiej przy Browarze Łódzkim oraz na ulicy Sterlinga przy szpitalu Rydygiera. Wszystkie zagłębienia w łódzkich ulicach, to tak naprawdę doliny dawnych rzek i strumieni.

Choć tymi dolinami nic już nie płynie, to podczas nawałnic zbiera się w nich deszczówka. Woda w naturalny sposób próbuje spłynąć dawnymi dolinami. Na jej drodze stają jednak wzniesione na przełomie XIX/XX wieku łódzkie kamienice, fabryki i inne zabudowania. Zbierająca się w zagłębieniach woda przysparza problemów mieszkańcom. Potrzeba bowiem czasu, żeby odpłynęła do kanałów burzowych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
zwik.lodz.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :