Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-06-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-06-14
Władze Lubrzy planują budowę hydrobotanicznej oczyszczalni ścieków
Lubrzański projekt ma zostać zrealizowany w 2019 roku
Lubrzański projekt ma zostać zrealizowany w 2019 roku

Gmina Lubrza z woj. opolskiego chce zainwestować w hydrobotaniczną oczyszczalnię ścieków. Władze gminy przekonała m.in. bezobsługowość, brak kosztów obsługi czy brak konieczności podłączenia oczyszczalni do sieci energetycznej. Podobna jednostka funkcjonuje już w gminie Brzeźnica w Małopolskce.

Hydrobotaniczna oczyszczalnia ścieków to gruntowo-korzeniowa metoda usuwania zanieczyszczeń, w której główną role odgrywają rośliny. Oczyszczalnie hydrobotaniczne zbudowane są z osadnika gnilnego i filtra gruntowo-roślinnego. Wskutek transportu tlenu odbywającego się w strukturze rośliny, wokół korzeni powstaje strefa tlenowa umożliwiająca nitryfikację azotu amonowego oraz utlenienie związków węgla.

Mieszkańcy Brzeźnicy płacą obecnie zaledwie 2,1 zł netto za metr sześcienny ścieków (a przeciętna rodzina „produkuje" ich miesięcznie około 10-15 m sześc.) oraz ponoszą koszty wywozu osadu z osadnika wstępnego co najmniej raz w roku (jest to kwota ok. 120-150 zł).

"Jest to najnowsza technologia - mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. Wprowadzono tam hydrobotaniczną, bezobsługową oczyszczalnię ścieków. Ona nie generuje żadnych kosztów. Nawet nie jest podłączona do sieci energetycznej. Sama natura tym się zajmuje. Wyniki są dziesięć razy lepsze niż z oczyszczalni mechanicznej. Koszt dla mieszkańca to jest dwa złote za metr sześcienny ścieków. Jesteśmy tym bardzo zainteresowani."

Oczyszczalnia obsługiwałaby trzy wsie: Skrzypiec, Krzyżkowice i Dytmarów (razem ponad 1100 mieszkańców).

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
radio.opole.pl, teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także