Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-11
Do czego służą zbiorniki przeciwpożarowe?

Kiedy wybuchnie pożar, trzeba dysponować wodą do jego ugaszenia. Do jej magazynowania służą zbiorniki przeciwpożarowe. Przyjrzyjmy się, jaka jest ich funkcja, i dlaczego są one tak ważnym elementem systemu przeciwpożarowego.

 

adobestock_535621741(1).jpeg

 

Już przed wiekami pomiędzy zabudowaniami folwarków budowano niewielkie sadzawki. Zazwyczaj służyły one pojeniu zwierząt, ale w sytuacji zagrożenia pożarowego czerpano z nich wodę do gaszenia ognia i beczkami dowożono na miejsce katastrofy. Obecnie podobnym zabezpieczeniem są zbiorniki przeciwpożarowe, inaczej zbiorniki ppoż.

 

Dlaczego zbiorniki przeciwpożarowe są kluczowym elementem w systemach przeciwpożarowych?

Zbiorniki przeciwpożarowe są w świetle prawa „pojemnikami” o dowolnym kształcie, ewentualnie grupą połączonych ze sobą „pojemników”. Ich zadaniem jest magazynowanie wody niezbędnej do ugaszenia ognia na wypadek pożaru. Buduje się je w miejscach, w których zapewnienie wystarczającej ilości wody w krótkim czasie nie jest możliwe. Dlatego właśnie bardzo często są one kluczowym elementem w systemach przeciwpożarowych - bez zbiorników ppoż. akcja gaśnicza mogłaby okazać się niemożliwa do przeprowadzenia.

Co ważne, zbiorniki przeciwpożarowe mają umożliwiać pobór wody niezbędnej do gaszenia pożaru zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku. W wielu przypadkach są główną składową ochrony przeciwpożarowej budynku i mogą być podłączone na przykład do systemu zraszaczy uruchamianego przez czujki dymowe lub do hydrantu. Zbiorniki ppoż. służą również jako punkty czerpania wody dla gaszących pożar jednostek Straży Pożarnej, co jest kolejnym świadectwem ich znaczenia.

 

Funkcje zbiorników przeciwpożarowych

Jak wspomniano wyżej, głównym zadaniem zbiornika przeciwpożarowego jest zaopatrzenie budynku w wodę, która w przypadku pożaru będzie mogła być wykorzystana do jego gaszenia. Pojemnik taki pełni wówczas funkcję bufora, zasilając wodą piony przeciwpożarowe oraz hydranty w razie pożaru, a co ważne, gwarantując też odpowiedni, nieprzerwany wydatek wody o określonym ciśnieniu.

Mówiąc krótko, główną funkcją zbiorników przeciwpożarowych jest umożliwienie maksymalnie sprawnego ugaszenia ognia w razie pożaru.

 

Zastosowania zbiorników przeciwpożarowych.

Potencjalna konieczność budowy zbiorników ppoż. pojawia się w przypadku:

  • jednostek osadniczych;
  • budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, takich jak: szpitale, biurowce, hotele, wielokondygnacyjne bloki mieszkalne, teatry, kina, itp.,
  • obiektów przemysłowych oraz magazynowych;
  • zakładów przemysłowych i magazynowych palnych gazów oraz cieczy;
  • obiektów gospodarki rolnej.

Zbiorniki przeciwpożarowe mogą być umieszczane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

Korzyści stosowania zbiorników przeciwpożarowych

Największą korzyścią ze stosowania zbiorników pożarowych jest znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników danego budynku. Pojemniki takie znacząco ułatwiają przeprowadzenie akcji gaśniczej, dzięki czemu przebiega ona sprawniej i może pomóc w uratowaniu ludzkiego życia.

Zbiornik ppoż. może też pełnić rolę zapasowego źródła wody. Umożliwia on też zagospodarowanie niewykorzystywanej przestrzeni wewnątrz bądź na zewnątrz budynku.

 

Podsumowanie

Zbiorniki przeciwpożarowe są jednym z najważniejszych systemów ochrony przed pożarami. Dzięki nim można ugasić ogień szybko i sprawnie, ratując ludzkie życie oraz mienie.

 

Źródło:
sienkiewicz.com.pl

Czytaj także