Artykuł sponsorowany
Pompa ciepła to nie tylko wydajne i ekologiczne, ale przede wszystkim energooszczędne rozwiązanie. Jeśli więc szukasz systemu grzewczego, które zapewni Ci komfort cieplny, a przy tym nie będzie generował wysokich rachunków, poniższy artykuł jest dla Ciebie.
Czy pompa ciepła zużywa dużo prądu?
Pompy ciepła to dziś jedne z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań do ogrzewania budynków. W tym przypadku zużycie prądu może być nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnych elektrycznych grzejników. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem do ogrzewania energię cieplną ze środowiska – np. z powietrza, gruntu bądź wody. Energia jest pobierana przy użyciu czynnika chłodniczego w postaci gazu, który jest podgrzewany przez np. powietrze i sprężany przez sprężarkę. Jego temperatura ulega wzrostowi, a ciepło zostaje przekazane do wody w instalacji grzewczej. Ta z kolei po podgrzaniu zostaje rozprowadzona po całym budynku. Po oddaniu ciepła czynnik chłodniczy ulega schłodzeniu i skropleniu, a następnie – trafia na tzw. zawór rozprężny. Gdy jego temperatura spadnie do niższej niż ta panująca na zewnątrz, może on ponownie pobierać energię.
Pompa ciepła – zużycie energii
Współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) to średnio 3,5-5,5. Oznacza to, że urządzenie oddaje w postaci ciepła grzewczego 3,5-5,5 razy więcej energii, niż zużywa prądu. Im wyższy jest ten współczynnik, tym mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej wymaga pompa, aby uzyskać tę samą ilość ciepła. W celu określenia kosztów użytkowania pompy ciepła trzeba znać jeszcze jeden współczynnik – SCOP (współczynnik efektywności średniorocznej). Określa on ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania budynku w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej (w ciągu całego roku). Aby go oszacować, wystarczy użyć prostego kalkulatora online.
Znając średnioroczne zapotrzebowanie obiektu na ciepło oraz wartość współczynnika SCOP można z łatwością określić zużycie prądu na ogrzewanie. Pomocny może się okazać wzór:
średnioroczne zapotrzebowanie na ciepło budynku/SCOP = średnioroczne zużycie prądu
Pomnożenie zużycia energii przez koszt 1 kW pozwala natomiast obliczyć szacowany koszt ogrzewania przy użyciu pompy ciepła.
Od czego zależą koszty ogrzewania pompą ciepła?
Wartość współczynnika SCOP zależy m.in. od:
- rodzaju systemu grzewczego;
- wentylacji;
- standardu energetycznego budynku.
Aby zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła było optymalne, warto określić wymagania domowników względem komfortu cieplnego jeszcze na etapie wyboru urządzenia. Zwiększenie temperatury w domu o 1st. C, zwiększa zużycie energii średnio o 6-8%. Dlatego innymi rachunkami będą się wykazywać użytkownicy budynków utrzymujących 19 st. C a innymi ci którzy dla osiągnięcia komfortu cieplnego będą utrzymywać 24st.C.
Co wpływa na ilość prądu zużywanego przez powietrzną pompę ciepła?
Współczynnik COP danej pompy ciepła jest zmienny – wpływa na niego temperatura zasilania instalacji c.o., a także temperatura, jaka panuje na zewnątrz. Im zimniej jest zatem na dworze, tym więcej energii elektrycznej zużywa urządzenie – potrzeba bowiem wówczas więcej prądu, aby ogrzać dany budynek. Znaczenie ma też temperatura wody grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania – im jest ona cieplejsza, tym więcej prądu zużywa pompa ciepła. Istotna jest również powierzchnia budynku do ogrzania oraz wysokość pomieszczeń – analogicznie, im jest ona większa, tym więcej energii elektrycznej musi pobrać pompa. Co więcej, jeżeli straty energii cieplnej w budynku są niewielkie, zapotrzebowanie na ciepło spada, a tym samym – ilość pobieranego prądu jest mniejsza.
Poszukując energooszczędnej, wydajnej i solidnej pompy ciepła na lata, warto zwrócić uwagę na ofertę popularnego producenta Immergas. Obejmuje ona zarówno pompy ciepła typu split, jak i modele monoblok. Jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań tej włoskiej firmy stanowią też hybrydowe pompy ciepła. Bez względu na typ urządzenia, do jego zakupu możesz uzyskać dofinansowanie w ramach jednego z rządowych programów (m.in. Moje Ciepło czy Mój Prąd).
- Autor:
- Artykuł sponsorowany
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
Technologie wodne w domu a zużycie energii
W świecie, gdzie zasoby naturalne stają się coraz bardziej ograniczone, a troska o środowisko przestaje być jedynie modnym hasłem, ale...
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
-
-
-