empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-08-31
Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich

Kolana hamburskie to proste, ale bardzo funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają w łatwy sposób zmienić kierunek biegu rurociągu. Znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach rurowych, w tym m. in. w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych oraz innych, odprowadzających czynniki płynne lub gazowe. Kolana hamburskie podnoszą wydajność ich pracy, a także pozwalają na montaż instalacji w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach lub skomplikowanych kształtach. Sprawdźmy, czym są kolana hamburskie i jakie ich rodzaje wyróżniamy!

 

Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich

 

Kolana hamburskie. Małe elementy o wielkim znaczeniu przemysłowym

Każdą instalację hydrauliczną tworzą rury. Z zasady, prowadzą one tylko w jednym kierunku i same w sobie nie pozwalają na stworzenie zamkniętego obiegu. Aby było to możliwe, konieczne jest skorzystanie z dodatkowych komponentów, nazywanych kształtkami. Jednym z ich rodzajów są właśnie kolana hamburskie. To dzięki nim możliwe jest stworzenie zamkniętej instalacji, a także nadanie jej odpowiedniego kształtu. Kolana hamburskie umożliwiają ponadto dopasowanie instalacji do wymiarów pomieszczenia, co ma znaczenie w przypadku niedużych lub skomplikowanych pod względem kształtu wnętrz.

Kolana hamburskie są obecnie wykorzystywane zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych – korzysta z nich m. in. branża spożywcza, azotowa i chemiczna w instalacjach przenoszących wodę lub gazy. Posiadają łagodny kąt wygięcia, który nie zaburza ani nie spowalnia przepływu czynnika płynnego lub gazowego.

Ze względu na swoją wysoką trwałość i odporność na działanie agresywnych substancji, kolana hamburskie mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykonane ze stali kształtki są bowiem odporne na działanie agresywnych substancji przemysłowych, przez co sprawdzają się znacznie lepiej w przemyśle niż elementy z tworzyw sztucznych. Duży i zróżnicowany ich wybór sprawia natomiast, że można je bez problemu dopasować do specyfiki praktycznie każdej instalacji.

 

Rodzaje kolan hamburskich. Które są najlepszym wyborem?

W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór kolan hamburskich. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą m. in. gatunkiem stali, z jakiego zostały wyprodukowane, kątem gięcia, a także średnicą. Zasadniczo, kolana hamburskie dzielimy na dwa rodzaje – kolana szwowe i bezszwowe.

 

Schemat rodzajów kolan hamburskich
Schemat rodzajów kolan hamburskich

Źródło: https://www.firmamonstal.pl/kolanahamburskie.html

 

Kolana szwowe mają znacznie węższy zakres zastosowań i są rzadziej wybierane od swoich bezszwowych odpowiedników. Wszystko to ze względu na ich specyfikę. Są to bowiem kształtki wykonane z dwóch elementów, połączonych ze sobą metodą spawania. Obecność szwu niesie za sobą ryzyko wystąpienia nieszczelności w instalacji, co sprawia, że kolana hamburskie szwowe są stosowane głównie w systemach niskociśnieniowych.

Znacznie częściej spotykane i stosowane są natomiast kolana hamburskie bezszwowe, znane także jako kolana gładkie. Jak sama nazwa wskazuje, są to komponenty wykonane z jednego bloku stali, bez szwów i łączeń, które mogłyby zwiększać ryzyko nieszczelności. Kolana bezszwowe lepiej znoszą także działanie wysokich temperatur, a także świetnie sprawdzają się w instalacjach pod wysokim ciśnieniem. To uniwersalny rodzaj kolan hamburskich, który posiada bardzo szeroki zakres zastosowań i stanowi zarazem najlepszy wybór do instalacji przemysłowych.

 

Z czego i jak produkowane są kolana hamburskie?

Kolana hamburskie to kształtki, które mogą być wytwarzane z różnych materiałów. Ich wybór zależy od potrzeb oraz wymagań instalacji, do której stworzenia mają zostać wykorzystane. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie kolana bezszwowe wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję, trwałe oraz wytrzymałe. W sprzedaży dostępne są także rozwiązania wyprodukowane na bazie miedzi oraz stali węglowej.

Oprócz samego materiału, ważne są także normy, zgodnie z którymi wytwarzane są dane komponenty. Kolana hamburskie są produkowane w oparciu o normy DIN, EN i ASME. Najczęściej stosowaną normą jest DIN 2605-1 (EN 10253-4 typ A), która określa wymiary i sposób wykonania kolan hamburskich. W sprzedaży dostępne są również kolana produkowane według normy DIN 2605-2 (EN 10253-4 typ B), które są bardziej wytrzymałe, ale także kosztowniejsze w produkcji.

 

Źródło:
firmamonstal.pl

Czytaj także