Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do kalendarium Ostatnia aktualizacja: 2015-09-02
Rachunkowość środków trwałych, windykacja należności oraz bieżące problemy CIT i VAT w 2015 r.

PROWADZĄCY SZKOLENIE:

Piotr Woźniak – Biegły Rewident, Partner w firmie audytorskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w międzynarodowej firmie audytorskiej, gdzie zajmował się przeprowadzaniem badań i przeglądów sprawozdań finansowych. Posiada praktyczną wiedzę i bogate doświadczenie w zakresie badania sprawozdań finansowych, sporządzania pakietów konsolidacyjnych, przekształceń sprawozdań finansowych zgodnie z MSR/MSSF i HGB oraz realizacji zleceń Due Diligence i wyceny przedsiębiorstw. Specjalizuje się w obsłudze rynków kapitałowych. W Grupie ECA Auxilium kieruje departamentem audytu w północno-zachodniej Polsce. Aktywność zawodową rozwija poprzez kierowanie pionem usług audytorskich, jak również poprzez prowadzone szkolenia, artykuły i publikacje z zakresu rachunkowości w tym: „Rachunkowość zabezpieczeń". Prowadzący szkolenia otwarte i zamknięte z zakresu ustawy o rachunkowości, MSR/MSSF, Niemieckich Standardów Rachunkowości (HGB), różnic kursowych, środków trwałych, w tym projekty zlecone dla przedstawicieli takich firm jak: EnerSys Sp. z o.o., JSW SA, Koksownia Przyjaźń, PGE, PGNiG SA MOOG.

Radosław Kowalski – Prawnik, doradca podatkowy. Właściciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego, wcześniej prezes CEiD Sp z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego. Od 1994 roku pracował kolejno w: KMW Engineering Sp. z o.o. oraz Wydawnictwie Naukowym PWN S.A., gdzie zajmował się obsługą prawną firm. Od 1999 roku zajmował się obsługą prawną wierzytelności, kierował pracami zespołu windykacji w jednej z największych w Polsce firm teleinformatycznych. Obecnie specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi, bezpośrednimi – gospodarczymi oraz postępowaniem przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi, a także w windykacji należności. Autor licznych publikacji i artykułów z zakresu prawa podatkowego. Posiada bogate doświadczenie szkoleniowe w prowadzeniu zajęć dla kadry zarządzającej, finansowo-księgowej, departamentów prawnych i podatkowych spółek branży wod-kan i energetycznej. Prowadził zajęcia m.in. dla Aquabellis Sp. z o.o., ENEA SA, Wodociągi Ustka Sp. z o.o.

Marcin Zarzycki – doradca podatkowy, prawnik. Właściciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego Zarzycki&Wspólnicy. W latach 2009–2013 Dyrektor Departamentu Podatkowego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Wcześniej współpracował z firmą doradczą specjalizującą się w obsłudze prawnej i podatkowej przedsiębiorców. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych. Dodatkowo sporządzał dokumentacje cen transferowych. Od kilku lat publikacje na łamach „Rzeczpospolitej", „Gazety Prawnej", „Pulsu Biznesu" oraz portali internetowych e-Rachunkowość oraz TaxFin.pl. Posiada bogate doświadczenie doradcze oraz szkoleniowe z zakresu szeroko rozumianego prawa handlowego i podatkowego dedykowane podmiotom branży wodociągowej i komunalnej. Specjalizuje się w prawie spółek, łączeniu oraz podziale jednostek gospodarczych, prawie obrotu instrumentami finansowymi, cenach transferowych, sponsoringu, reprezentacji i reklamie, podróżach służbowych oraz VAT/CIT/PIT.

Radosław Żuk – prawnik, doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego, redaktor naczelny portalu prawno-księgowego TaxFin.pl. Wcześniej kierownik Zespołu Podatku VAT w spółce podatkowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał również jako pracownik organów podatkowych oraz jednej z czołowych kancelarii prawnych. Posiada bogatą praktykę doradczą oraz audytorską w zakresie opodatkowania na terytorium Polski, jak również niektórych państw unijnych. Autor lub współautor publikacji książkowych, w tym: „Transakcje wewnątrzwspólnotowe", „Nowelizacja VAT i CIT" oraz „Obejście prawa podatkowego w praktyce". Dodatkowo autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego publikowanych na łamach Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej, Monitora Księgowego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku VAT, podatków dochodowych, podatku od nieruchomości, PCC oraz procedury podatkowej. Doświadczony wykładowca prawa podatkowego na szkoleniach otwartych i zamkniętych dla firm z branży wod-kan i komunalnej, w tym m.in. dla firm: Aquanet SA, MPWiK w m.st. Warszawie SA., MWiK w Bydgoszczy Sp. z o. o., Chorzowsko-Świętochłowickie PWiK, PGK Partner Sp. z o.o.

CEL KONGRESU BRANŻOWEGO:

Celem Kongresu dnia pierwszego jest zaprezentowanie krajowego i międzynarodowego podejścia do rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych, wynikających w szczególności ze znaczącego udziału środków trwałych, w aktywach branży wodociągowo-kanalizacyjnej i usług komunalnych. Podczas zajęć omówimy prawidłową wycenę i amortyzację środków trwałych, jak również utratę wartości ŚT (porównanie MSR 36 a KSR 4). Zaprezentujemy także wybrane zagadnienia dotyczące skutecznej windykacji należności w Państwa branży, z uwzględnieniem metodyki jej prowadzenia, poprawnego zawierania umów oraz księgowania /zaliczania zapłat z korzyścią dla wierzyciela.

Drugiego dnia Kongresu przedstawione zostaną zmiany podatkowe mające wpływ na funkcjonowanie branży wodociągowej i komunalnej w 2015 r. oraz skutki nowelizacji ustaw podatkowych, które weszły w życie w roku ubiegłym. Podczas Kongresu prelegenci zwrócą szczególną uwagę na aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym TSUE oraz bieżącą linię interpretacyjną organów podatkowych w kwestiach kluczowych dla funkcjonowania sektora wodociągowo-kanalizacyjnego i usług komunalnych. Na Kongresie zostaną omówione również dostępne mechanizmy optymalizacji podatkowej bieżącej działalności w podatkach dochodowych oraz podatku VAT. Niewątpliwym atutem Kongresu jest dedykowany dla branży wodociągowej i komunalnej charakter oraz możliwość nawiązania relacji biznesowych z innymi osobami z przedmiotowego sektora.

ADRESACI KONGRESU BRANŻOWEGO:

Kongres dedykowany jest zarówno osobom zarządzającym podmiotami z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego oraz usług komunalnych, tj. członkowie zarządów, właściciele firm, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi jak i osobom operacyjnie zajmującymi się w swoich firmach podatkami, księgowością i prawem. Ponadto, Kongres adresowany jest do wszelkich osób interesujących się opodatkowaniem podmiotów z branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz usług komunalnych, jak i do wszystkich adeptów prawa podatkowego, gospodarczego oraz finansów.

RAMOWY PROGRAM ZAJĘĆ:

DZIEŃ 1

8.45-9.00 powitalna kawa
9.00-10.30 Środki trwałe w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej (prowadzący: Piotr Woźniak)

1. Wycena środków trwałych po ich początkowym ujęciu z uwzględnieniem specyfiki branży wodociągowej oraz usług komunalnych:

• zwiększenia oraz zmniejszenia wartości brutto środków trwałych – remonty, modernizacje,
• ujęcie kosztów finansowania zewnętrznego,
• odłączenie części składowej środka trwałego,
• problematyka komponentów środków trwałych a przepisy krajowe oraz międzynarodowe.

2. Amortyzacja środków trwałych:

• zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych i ich wpływ na optymalizację obciążeń podatkowych,
• wpływ przyjętych rozwiązań w zakresie amortyzacji na podatek odroczony,
• amortyzacja środków trwałych oraz weryfikacja okresów użyteczności ekonomicznej.

10.30-10.45 przerwa kawowa
10.45-12.00 Środki trwałe w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej – c.d. (prowadzący: Piotr Woźniak)

3. Utrata wartości środków trwałych:

• okoliczności uzasadniające dokonanie odpisu aktualizującego,
• ujmowanie w sprawozdaniu finansowym skutków utraty wartości,
• MSR 36 Utrata wartości aktywów a KSR 4 – porównanie regulacji krajowych i międzynarodowych.

4. Dyskusja.

12.00-12.45 lunch
12.45-14.15 Windykacja należności w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej (prowadzący: Radosław Kowalski)

1. Skuteczna windykacja w branży wod-kan i komunalnej jest trudna ale możliwa.
2. Dla czego najlepiej umiejscowić pracowników zajmujących się windykacją w pionie finansowym?
3. Metodyka prowadzenia „miękkiej" windykacji należności formy wod-kan i komunalnej.
4. Organizacja pracy windykacji jako klucz do powodzenia działań.
5. Kategoryzacja dłużników z uwzględnieniem specyfiki branży wodociągowej i komunalnej.

14.15-14.30 przerwa kawowa
14.30-16.00 Windykacja należności w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej – c.d. (prowadzący: Radosław Kowalski)

6. Poprawne zawieranie umów, w tym tworzenie regulaminów:

• jak kształtować umowy uwzględniająca ewentualne przyszłe potrzeby windykacyjne?
• jak zawierać umowy aby ograniczać przyszłe ryzyka?
7. Wykonanie umów i skutki ich niewykonania – znajomość działań i ewentualne konsekwencje w firmie wodociągowej i komunalnej?
8. Jak księgować (zaliczać zapłaty) aby było najbardziej korzystne dla wierzyciela.

DZIEŃ 2

8.45-9.00 powitalna kawa
9.00-10.30 CIT w 2015 r. w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej (prowadzący: Marcin Zarzycki)

1. Zmiany w CIT w 2015 r. oraz ich wpływ na rozliczenia spółek z branży wod-kan i usług komunalnych:

• nowe zasady ustalania wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze – omówienie problematyki dywidend rzeczowych,
• zmiany w zakresie cienkiej kapitalizacji oraz zaliczania odsetek do kosztów podatkowych,
• zwolnienie wynagrodzenia / odszkodowania za ustanowienie służebności przesyłu z przychodu w PIT (zmiana od 1 stycznia 2014 r.),
• samochody służbowe na cele prywatne – nowe zasady ustalania przychodu pracownika.

2. Zasady rozpoznawania przychodów w branży wod-kan i usług komunalnych – problemy praktyczne:

• przychody rozliczane na zasadzie memoriałowej oraz przychody z tytułu usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych – zasady rozpoznawania przychodów,
• przychody z tytułu świadczenia usług charakterystycznych dla branży wod-kan i komunalnej (przychody z tytułu świadczenia usług dostarczania i uzdatniania wody, usług odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz usług wywozu i unieszkodliwiania odpadów),
• przychody rozpoznawane na zasadzie kasowej – moment powstania przychodu,
• przychody z tytułu nielegalnego poboru mediów,
• dotacje i subwencje a przychody podatkowe,
• zaliczki, przedpłaty (w tym na prognozowane zużycie) a przychody podatkowe,
• przychody z tytułu świadczeń nieodpłatnych oraz częściowo nieodpłatnych:

  • zasady dotyczące ustalania wysokości przychodu,
  • przychody z tytułu bezumownego korzystania z gruntów,
  • nieodpłatne otrzymanie i używanie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej (sieci, przyłącza),
  • nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu,
  • wynagrodzenie/odszkodowanie za ustanowienie służebności przesyłu a przychód w PIT,
  • odpłatne zbycie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej – przychody w PIT.

• refakturowanie a moment powstania przychodu,
• wpływ zmian w VAT na rozliczanie przychodów w CIT,
• zasady dotyczące korygowania przychodów.

10.30-10.45 przerwa kawowa
10.45-12.00 CIT w 2015 r. w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej – c.d. (prowadzący: Marcin Zarzycki)

3. Koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami w branży wodociągowej i komunalnej:

• rozliczanie kosztów w czasie (koszty ponoszone na przełomie lat podatkowych),
• refakturowanie a moment rozpoznania kosztu,
• dokumentowanie poniesionych wydatków w tym usług niematerialnych,
• korygowanie kosztów.

4. Szczególne rodzaje kosztów uzyskania przychodów na branży wod-kan i usług komunalnych:

• koszty wykonania zastępczego, opłaty za zajęcie pasa drogowego, koszty związane z wycinką drzew, budową lub remontem infrastruktury wodociągowej oraz koszty prac odtworzeniowych,
• opłaty za służebność przesyłu kosztem uzyskania przychodów,
• zużycie wody na potrzeby własnej działalności,
• roboty w toku – rozliczenie podatkowe,
• użyczenie przyłączy wodociągowych,
• utrzymanie sieci kanalizacji deszczowej,
• kary umowne, odszkodowania, jako KUP (wadliwe wykonanie usług, opóźnienia w realizacji),
• wierzytelności, jako koszty uzyskania przychodów.

5. Świadczenia na rzecz pracowników i współpracowników na gruncie CIT i PIT na przykładzie branży – omówienie skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 8 lipca 2014 r.

6. Najnowsze interpretacje i orzeczenia sądów administracyjnych dotyczącej branży wodociągowo-kanalizacyjnej i usług komunalnych, w tym w szczególności w zakresie amortyzacji i cen transferowych.

12.00-12.45 lunch
12.45-14.15 VAT w 2015 r. w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej (prowadzący: Radosław Żuk)

1. Zmiany w przedmiocie samonaliczenia VAT od 1 kwietnia 2015 r.:

• dotychczasowy katalog towarów objętych samonaliczeniem,
• najczęstsze przypadki obowiązku samonaliczenia VAT w przypadku branży wod-kan,
• rozszerzenie katalogu towarów podlegających odwrotnemu obciążeniu,
• kiedy nabycie laptopów oraz telefonów spowoduje obowiązek rozliczenia VAT przez nabywcę?
• pojęcie „jednolitej gospodarczo transakcji", która przekracza 20.000 złotych a obowiązek samonaliczenia VAT,
• konieczność weryfikacji statusu nabywcy jako podatnika VAT w celu dokonania odwrotnego obciążenia,
• obowiązek sporządzania informacji podsumowującej na potrzeby krajowe.

2. Wpływ zmian w zakresie odliczenia VAT na branżę wodociągowo-kanalizacyjną:

• związek nabycia towaru i usługi z czynnościami opodatkowanymi – czy zawsze musi posiadać charakter bezpośredni?
• towary i usługi nabyte w celu wykonania czynności pozostających poza zakresem VAT, lecz stanowiący działalność gospodarczą,
• nabycie dokonane w związku z działalnością gospodarczą oraz na cele osobiste przedsiębiorcy lub jego pracowników,
• towary oraz usługi zakupione w celu dokonania nieodpłatnego przekazania,
• nabycie wewnątrzwspólnotowe na cele działalności gospodarczej oraz cele osobiste pracowników lub przedsiębiorcy,
• zasady przyporządkowania nabycia do działalności gospodarczej oraz celów osobistych,
• odliczenie VAT w przypadku nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej i na cele osobiste,
• pojazdy samochodowe wykorzystywane do działalności gospodarczej oraz na cele prywatne – czy w wyniku nowelizacji dojdzie do zmian?
• odliczenie VAT od wydatków na restrukturyzację kapitałową oraz emisję akcji,
• zaniechane inwestycje a możliwość odliczenia VAT,
• dotacje, subwencje a możliwość odliczenia VAT.

3. Stawka VAT w branży wodno-kanalizacyjnej i komunalnej:

• możliwość stosowania stawki preferencyjnej w stosunku do usług budowy przyłączy,
• stawka VAT z tytułu usług budowlanych związanych z siecią wodociągowo-kanalizacyjną,
• stawka VAT w przypadku montażu wodomierzy,
• wniesienie aportu a stosowanie odpowiedniej stawki VAT,
• sprzedaż majątku firmowego a możliwość zastosowania zwolnienia z VAT,
• opodatkowanie sprzedaży środków transportu.

14.15-14.30 przerwa kawowa
14.30-16.00 VAT w 2015 r. w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i komunalnej- c.d. (prowadzący: Radosław Żuk)

4. Rozliczanie obowiązku podatkowego po ostatnich zmianach w przepisach:

• obowiązek podatkowy z tytułu dostawy wody oraz świadczenia usług kanalizacyjnych,
• wystawienia faktury po terminie a rozpoznanie obowiązku podatkowego,
• opodatkowanie wpłat dokonywanych przez klientów,
• obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług,
• data wystawienia faktury a obowiązek podatkowy,
• usługi ciągłe a moment powstania obowiązku podatkowego,
• opodatkowanie zaliczek, zadatków oraz innych przedpłat,
• opodatkowanie najmu, dzierżawy oraz leasingu,
• obowiązek podatkowy w przypadku dotacji oraz subwencji,
• opodatkowanie usług budowlanych oraz budowlano-montażowych,
• rozliczenie importu usług.

5. Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych:
• możliwość pełnego odliczenia VAT ze względu na konstrukcję pojazdu,
• pełne odliczenie VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej,
• prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów na potrzeby pełnego odliczenia VAT,
• korzystanie z samochodu przez pracownika na cele prywatne a możliwość pełnego odliczenia VAT,
• zasady ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów, paliwa i innych wydatków od 1 kwietnia 2014 r.

16.00 zakończenie Kongresu

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Koszt uczestnictwa w Kongresie:
- jednej osoby 1490 zł + VAT
- dwóch lub więcej osób z jednej firmy 1440 zł/os. + VAT

Prosimy o dokonanie płatności po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia, podając w tytule przelewu kod szkolenia.

Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, lunch, certyfikat
Godziny zajęć: 9:00 – 16:00 każdego dnia

www.akademiamddp.pl

 

Kategoria wydarzenia:

Seminaria

Terminy wydarzenia

Organizator

www.akademiamddp.pl

Joanna Domaszewska

Nr telefonu: (022) 208 28 28/48 Skopiuj

Faks: (022) 211 20 90 Pokaż numer Skopiuj

E-mail: joanna.domaszewska@akademiamddp.pl Skopiuj

Przy kontakcie powołaj się na portal wodkaneko.pl

Subskrybuj newsletter

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe