Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-21
100 miliardów dolarów na odsalanie wody w rejonie Zatoki Perskiej
100 miliardów dolarów na odsalanie wody w rejonie Zatoki Perskiej
100 miliardów dolarów na odsalanie wody w rejonie Zatoki Perskiej
Według Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), kraje wchodzące w jej skład będą musiały wydać w ciągu najbliższych 10 lat ok. 100 miliardów dolarów na projekty odsalania wody.

W rejonie Zatoki Perskiej mieszka 5 procent ludności świata, podczas gdy zasoby wody pitnej to jedynie 1 procent ogólnych zasobów świata. Ponadto region ten ma jedno z najwyższych zapotrzebowań na energię oraz przeżywa w ostatnim czasie wzrost liczby mieszkańców, natomiast w przemyśle dokonuje się coraz większe zróżnicowanie produkcji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że pozyskiwanie nowych źródeł wody staje się ważną sprawą dla rozwoju regionu.

Roczne zapotrzebowanie świata arabskiego na nowe zakłady odsalania wody wzrasta w tempie 6 procent, z czego ponad 40 procent inwestycji przypada na kraje Bliskiego Wschodu. Zjednoczone Emiraty Arabskie ok. 70 proc. z 24 milionów metrów sześc. wody dziennie pozyskują ze słonej wody. Jest to kraj, w którym zużywa się najwięcej wody na głowę mieszkańca (poza USA oraz Kanadą).

Arabia Saudyjska pomimo tego, że jest największym producentem wody pochodzącej z procesu odsalania cierpi na jej braki ze względu na niedostateczną ilość zakładów przetwarzających wodę morską na potrzeby mieszkańców miast i przemysłu. W kraju tym znajduje się obecnie 30 zakładów odsalania wody produkujących 2,22 mld metrów sześc. wody dziennie, co wystarcza na zaspokojenie 70 procent zapotrzebowania. Szacuje się, że aby poprawić sytuację Arabia Saudyjska musi przeznaczyć 53 mld dolarów na odsalania wody do roku 2020, dzięki czemu całkowita ilość dostępnej wody wzrośnie do 10,7 mld m. sześc. dziennie.

Ze względu na szybki wzrost zapotrzebowania na wodę, kraje Zatoki Perskiej muszą szukać również innych źródeł jej pozyskiwania. Być może, warto rozważyć recykling wody, czyli oczyszczanie, uzdatnianie a następnie wprowadzanie otrzymanej wody do sieci wodociągowej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gulf News
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także