Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-20
Badania zmian rozmieszczenia zasobów wody na Ziemi
Badania zmian rozmieszczenia zasobów wody na Ziemi
Badania zmian rozmieszczenia zasobów wody na Ziemi
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przy pomocy bliźniaczych satelitów GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) prowadzi badania zmian rozmieszczenia zasobów wody na naszej planecie. Korzystając z danych pochodzących z 5 lat działalności satelitów GRACE badających zmiany pola grawitacyjnego Ziemi, naukowcy będą mogli po raz pierwszy z dużą dokładnością określić jak zmiany klimatyczne wpływają na zasoby wodne.

Zmiany pola grawitacyjnego Ziemi spowodowane są głównie zmianami rozmieszczenia wody na lądzie, oceanach oraz atmosferze. Satelity rejestrują dane pochodzące z 50 zlewni rzek obejmujących większą powierzchnię Ziemi. Dzięki temu naukowcy mogą określić w których rejonach następuje zwiększenie poziomu wody. O dokładności tej metody niech świadczy to, że według naukowców zaangażowanych w projekt satelity GRACE są w stanie zarejestrować czteromilimetrowe zmiany wysokości wody w basenie Missisipi o powierzchni 32 milionów kilometrów kwadratowych.

Bardzo ważną częścią badań jest obserwacja poziomu wód podziemnych, która poza USA oraz kilkoma rozwiniętymi państwami nie jest prowadzona na szerszą skalę. Okazuje się bowiem, że po dokładnej analizie danych dotyczących pola grawitacyjnego Ziemi, można w nim określić składową pochodzącą od ruchu wód podziemnych i dzięki temu przewidzieć w których rejonach świata można spodziewać się problemów z pozyskaniem wody ze źródeł głębinowych oraz w jak dużym stopniu susze wpływają na poziom tych wód.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NASA
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także