
60 km zupełnie nowej i przebudowanej sieci kanalizacyjnej, 42 kilometry nowej i zmodernizowanej sieci wodociągowej oraz 10 kilometrów nowej sieci kanalizacji deszczowej - oto efekty dofinansowanego z funduszy unijnych projektu wodno-kanalizacyjnego w Białymstoku.
Większość prac już wykonano, pozostało jeszcze kilka odcinków sieci do przebudowy. Inwestycja powinna zakończyć się zgodnie z planem - tzn. 30 czerwca przyszłego roku. Dzięki niej do kanalizacji zostanie podłączonych 5400 użytkowników, a z wodociągów skorzysta dodatkowe 1400 osób. Stopień skanalizowania gminy wzrośnie o 1,8 proc., a zwodociągowania o 0,5 proc. Najwięcej nowych wodociągów i kanalizacji powstało na terenie 4 sołctw, które dołączono do Białegostoku w 2006 r.
Zdzisław Daniszewski, wiceprezes Wodociągów Białostockich, uprzedza zarzuty tych, którzy sądzą, że w wyniku realizacji projektu wskaźniki pójdą tylko nieznacznie w górę: „w centrum np. wymieniano stare, poniszczone rury, rozdzielano też istniejącą kanalizację ogólnospławną - gdzie deszczówka i ścieki płynęły razem - na dwie: sanitarną i deszczową" - mówi. I dodaje: „Od 2015 roku zwiększają się kryteria unijne i gminy ze wskaźnikiem poniżej 95 proc. skanalizowania będą płacić wysokie kary środowiskowe. My będziemy mieli ten problem z głowy".
Realizacja projektu pochłonie łącznie 144 mln zł, z czego 2/3 pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bialystok.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak napełnić układ centralnego smarowania?
W maszynach wymagających ciągłego smarowania, po zainstalowaniu układu smarowania konieczne jest właściwe napełnienie przewodów smarowych oraz...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-