
Browar Namysłów rozpoczął budowę własnej oczyszczalni ścieków. Inwestycja ta może mieć wpływ na ceny wody i ścieków w Namysłowie, ponieważ browar był jednym z największych klientów spółki wodociągowej EKOWOD i jego uniezależnienie się może znacząco osłabić finansowo namysłowskie wodociągi.
"Posiadanie własnej oczyszczalni - mówi Czesław Wojciech Szczepaniak, prezes Browaru Namysłów - pozwoli nam w przyszłości na rozbudowę browaru, a koszty eksploatacji będą bardzo niskie. Dodatkowo podczas procesu oczyszczania będziemy odzyskiwali gaz, a w przyszłości możemy z niego produkować prąd. Buduje ją dla nas firma Veolia, w bardzo nowoczesnej technologii i proszę się nie obawiać - po uruchomieniu nie będzie żadnych uciążliwych zapachów."
Zysk browaru będzie w tym przypadku stratą dla miejskiej spółki Ekowod. Aż 20% ścieków odbieranych obecnie przez miejską oczyszczalnię pochodzi z browaru. "Wszystkie modernizacje oczyszczalni prowadzone od 1993 roku, kiedy spółka podpisała umowę z browarem, były wykonywane także pod kątem tej współpracy" - mówi Krzysztof Szyndlarewicz, prezes Ekowodu.
Według byłego prezesa namysłowskich wodociągów Artura Masiowskiego utrata najważniejszego klienta może wpłynąć na ceny wody w Namysłowie: "Spadek przychodów spółki to będzie kwota około 3 milionów złotych rocznie, tak więc będzie to, według mnie, naprawdę duży problem dla spółki i dla gminy. Uważam, że jest realne zagrożenie, że ceny ścieków w Namysłowie i w okolicznych gminach pójdą w górę."
Sprawa jest już jednak przesądzona, choć spółka nadal będzie współpracowała z Browarem, choćby w zakresie utrzymywania gotowości w sytuacjach, gdyby np. w nowej oczyszczalni doszło do awarii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- radio.opole.pl, nto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-