Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-07-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-27
Funkcje automatyki przemysłowej
Funkcje automatyki przemysłowej

W dzisiejszym artykule przybliżamy zagadnienie automatyki przemysłowej. Technologia ta staje się powszechnie stosowanym rozwiązaniem w światowym przemyśle. Niewątpliwie przynosi wiele korzyści firmom, które mogą zwiększyć wydajność i podnieść jakość produkcji.

 

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to dział inżynierii zajmujący się projektowaniem i konstruowaniem systemów pozwalających na automatyzację produkcji. Automatyka jako dziedzina inżynierii zajmuje się budową nowoczesnych i w pełni automatyzowanych linii produkcyjnych, które mogą wytwarzać przedmioty samodzielnie, z człowiekiem pełniącym jedynie funkcję programisty lub kontrolera.

Celem nadrzędnym automatyki przemysłowej jest ułatwienie i przyspieszenie procesu produkcyjnego. Urządzenia są programowane tak, aby nie było konieczności angażowania ludzi. Pracownik nie musi stale nadzorować stanu czujników, mierników i innych urządzeń. W rezultacie firma może poczynić oszczędności wprowadzając redukcję zatrudnienia. Dodatkowo systemy automatyki zwiększają kontrolę nad produkcją oraz podnoszą bezpieczeństwo ludzi.

 

Zalety automatyki przemysłowej

Urządzenia skonstruowane w oparciu o automatykę przemysłową zapewniają produkcję wysokiej jakości oraz zwiększają jej wydajność. W konsekwencji zapewniają większe oszczędności i większe zyski firmy. Co istotne elementy automatyki wykorzystywane są nie tylko przez największe i najbogatsze zakłady. Jest wiele systemów automatyki, także mniejszych i tańszych dedykowanych dla biedniejszych firm, które chcą stopniowa wprowadzać innowacje do przedsiębiorstwa. Takie systemy i elementy można dostać w sklepach z częściami do systemów automatyki.

Dużą zaletą automatyki jest fakt, iż ta technologia eliminuje ryzyko tzw. błędu ludzkiego. Nie raz zdarzało się, że w wyniku nieuwagi czy braku pracownika na stanowisku pracy dochodziło do awarii, które rezultatem były straty finansowe firmy. Dzięki wykorzystywaniu automatyki przemysłowej praca ludzi jest łatwiejsza i obarczona niższym ryzykiem. Ponadto ta technologia zwiększa bezpieczeństwo samych pracowników, których obecność jest zastępowana przez maszyny w szczególnie niebezpiecznych warunkach.

 

Zadania automatyki przemysłowej

Patrząc od strony produkcji automatyka przemysłowa zajmuje się wytwarzaniem systemów urządzeń oraz części zamiennych. Systemy automatyki to rozbudowane sieci wzajemnych zależności, które oparte są jednak na wspólnym programowaniu. W ramach systemów dostępne są różnego typu urządzenia wykonawcze, sterujące oraz pomiarowe i kontrolne. Na automatykę składają się też inne komponenty wykorzystywane podczas programowania i dostosowywania systemów informatycznych. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie nowoczesnych technologii do produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych.

Systemy automatyki są przydatne między innymi do nadzoru pracy. Kiedy wyczują zagrożenie mogą uruchomić włącznik bezpieczeństwa, alarm, termostat lub zredukować temperaturę do bezpiecznej wartości. Z kolei automatyczne systemy kontrolujące mogą szybko unieruchomić urządzenia, jeśli wykryją poważne zagrożenie. Następnie, po usunięciu awarii, mogą automatycznie przywrócić je do pracy bez strat w materiale

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria.cnc.info.pl specjalizujący się w częściach automatyki przemysłowej między innymi czujników zbliżeniowo-indukcyjnych - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/159-automatyka/czujniki/czujniki-zblizeniowe-indukcyjne

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
akcesoria.cnc.info.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także