
9 sierpnia w Urzędzie Miasta w Tychach podpisana została umowa na budowę 16 kilometrowego rurociągu, którym ścieki z Gminy Orzesze popłyną do tyskiej oczyszczalni ścieków. Termin realizacji projektu to dwa lata.
Umowę wartą 10 mln złotych podpisali Prezes Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno – Ściekowej S.A., Zbigniew Gieleciak oraz Burmistrz Gminy Orzesze, Andrzej Szafraniec. Dzięki porozumieniu z Tychami Orzesze nie będzie zmuszone inwestować we własną oczyszczalnię ścieków, a ta z której skorzysta należy do najnowocześniejszych w regionie. Z kolei Tychy zwiększą swoje zyski z oczyszczania ścieków.
"Koszty modernizacji naszej oczyszczalni - tłumaczył Andrzej Szafraniec - znacznie przewyższają koszty budowy sieci kanalizacyjnej i doprowadzenia ścieków do tyskiej oczyszczalni, zwłaszcza, że cena ścieków w Tychach jest jedną z najniższych w Polsce. Dla mnie - osoby dbającej m.in. o finanse publiczne gminy - ma to decydujące znaczenie. Realizacja tej inwestycji pozwoli ponadto na większy rozwój gminy, chociażby poprzez nowe tereny inwestycyjne."
Prezydent Tychów, Andrzej Dziuba zaznaczył, że celem wspólnego projektu jest również poprawa jakości wody w rzece Gostynka. "To świetny przykład współpracy samorządów, które pokazują, że nawet trudne i wymagające dużego zaangażowania zadania można i udaje się realizować" - dodał.
Dodatkowo większa ilość ścieków oznacza większą ilość biogazu produkowanego przez oczyszczalnię. Z energii tej skorzystać ma tyski aquapark. "Biogaz będzie skierowany do projektowanego obecnie aquaparku w Tychach i pozwoli na częściowe zasilanie obiektu w energię elektryczną i cieplną, obniżając tym samym koszty eksploatacyjne obiektu" - wyjaśnił Zbigniew Gieleciak.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- umtychy.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
Eso
Jedna z najtańszych - do czasu.. jeśli uda się im uzależnić kilka większych gmin - weryfikacja cenowa będzie szybciutka.!