Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-07-17 | Ostatnia aktualizacja: 2010-07-17
Gminy na Żywiecczyźnie budują kanalizację

Gminy na Żywiecczyźnie budują kanalizację
Kanalizacja w Żywcu i 10 gminach powstaje w ramach projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie", realizowanego przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Dzięki temu potoki górskie, rzeki oraz Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie mają być czystsze, bo ludzie nie będą mieli już możliwości nielegalnego odprowadzania ścieków do wody. W ramach projektu projektu wykonane ma być m.in. sieć kanalizacyjna o łącznej długości 786 km oraz ponad 18 przepompowni ścieków, około 124 km sieci wodociągowej z siedmioma pompowniami oraz zmodernizowane zostaną oczyszczalnie ścieków w Żywcu i Cięcinie - tłumaczy Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego Urzędu Miejskiego.
Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu zrzesza gminy Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz miasto Żywiec. Cała inwestycja ma być gotowa w 2013 roku.
W gminie Radziechowy-Wieprz do lutego 2012 roku ma zostać wybudowane prawie 60 km sieci kanalizacyjnej w Brzuśniku, Bystrej, Radziechowach na górze oraz w Juszczynie. Przygotowywane są już kolejne przetargi na budowę następnych 30 km kanalizacji w Radziechowach na dole, w Wieprzu i Przybędzy - mówi Grzegorz Figura, wójt gminy. Przedsięwzięcie pochłonie aż 20,5 mln zł, ale gmina dopłaci do tego tylko 20 procent kosztów. Resztę pokryją pieniądze pochodzące z funduszy unijnych.
Na cały program realizowany w 11 gminach powiatu, aż ponad 80 procent kosztów pochodzi z Unii Europejskiej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zywiec.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-