Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-20
Gminy nie mogą ustalać opłat za przyłączenie do sieci
Gminy nie mogą ustalać opłat za przyłączenie do sieci
Gminy nie mogą ustalać opłat za przyłączenie do sieci
Gminy nie mogą ustalać za pomocą uchwał opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ponieważ opłaty takie prowadziłyby do przeniesienia na mieszkańców gminy bezpośredniego i przymusowego finansowania zadań gminy przez obowiązkowy udział w kosztach budowy.

Zarządzenie w sprawie ustalenia wysokości opłat za włączenie nieruchomości do czynnej sieci kanalizacyjnej wydał burmistrz miasta i gminy Niepołomice. Wojewoda małopolski unieważnił je z powodu braku podstawy prawnej. Gmina zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Swoją skargę gmina argumentowała tym, że zarządzenie wydano na podstawie przepisów ustaw o gospodarce komunalnej oraz o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

WSA oddalił skargę, ponieważ art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej upoważnia organ stanowiący lub wykonawczy gminy jedynie do ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej. Nie daje natomiast generalnego upoważnienia do wprowadzania opłat o charakterze publicznoprawnym. Tymczasem z treści unieważnionego zarządzenia wynika, że opłata za włączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest obowiązkowa.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego gmina zarzuciła błędną wykładnię wspomnianych przepisów ustawy o gospodarce komunalnej i niewłaściwe zastosowanie art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Zgodnie z tym przepisem wykonanie przyłączy do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Opłaty, o których mowa w zarządzeniu, nie są przymusowe, lecz mają charakter dobrowolny. Zainteresowany może we własnym zakresie wykonać przyłącze, a zakład wodociągów i kanalizacji dokona jego odbioru.

I tym razem gminie nie udało się przekonać wymiaru sprawiedliwości do swoich racji. NSA oddalił skargę kasacyjną. Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej, organy stanowiące jednostek samorządu mogą postanawiać o wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu. Nie może on być jednak w żadnym razie podstawą prawną do podejmowania uchwał określających odpłatność za włączenie do czynnej sieci kanalizacyjnej. Możliwość ustanowienia obowiązku ponoszenia opłat za przyłączenie do sieci nie wynika również z art. 15 i 19 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rzeczpospolita
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także