Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-20 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-20
Gminy nie mogą ustalać opłat za przyłączenie do sieci

Gminy nie mogą ustalać opłat za przyłączenie do sieci
Zarządzenie w sprawie ustalenia wysokości opłat za włączenie nieruchomości do czynnej sieci kanalizacyjnej wydał burmistrz miasta i gminy Niepołomice. Wojewoda małopolski unieważnił je z powodu braku podstawy prawnej. Gmina zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Swoją skargę gmina argumentowała tym, że zarządzenie wydano na podstawie przepisów ustaw o gospodarce komunalnej oraz o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
WSA oddalił skargę, ponieważ art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej upoważnia organ stanowiący lub wykonawczy gminy jedynie do ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej. Nie daje natomiast generalnego upoważnienia do wprowadzania opłat o charakterze publicznoprawnym. Tymczasem z treści unieważnionego zarządzenia wynika, że opłata za włączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest obowiązkowa.
W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego gmina zarzuciła błędną wykładnię wspomnianych przepisów ustawy o gospodarce komunalnej i niewłaściwe zastosowanie art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Zgodnie z tym przepisem wykonanie przyłączy do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Opłaty, o których mowa w zarządzeniu, nie są przymusowe, lecz mają charakter dobrowolny. Zainteresowany może we własnym zakresie wykonać przyłącze, a zakład wodociągów i kanalizacji dokona jego odbioru.
I tym razem gminie nie udało się przekonać wymiaru sprawiedliwości do swoich racji. NSA oddalił skargę kasacyjną. Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej, organy stanowiące jednostek samorządu mogą postanawiać o wysokości cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu. Nie może on być jednak w żadnym razie podstawą prawną do podejmowania uchwał określających odpłatność za włączenie do czynnej sieci kanalizacyjnej. Możliwość ustanowienia obowiązku ponoszenia opłat za przyłączenie do sieci nie wynika również z art. 15 i 19 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Rzeczpospolita

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-