Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-09 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-09
GUS: infrastruktura komunalna w 2008r.

GUS: infrastruktura komunalna w 2008r.
Celem autorów jest zaprezentowanie wyników badań i opracowań statystycznych, które umożliwią odbiorcom dokonanie oceny tendencji i kierunków zmian świadczonych usług na potrzeby komunalno-bytowe.
Infrastruktura komunalna w 2008 r.
Sieć wodociągowa rozdzielcza wynosiła ok. 263 tys. km i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o ok. 2,2% (tj. w przybliżeniu o 6 tys. km). W układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci [w km na 100 km2] występuje na terenach województwa śląskiego (156,4), kujawskopomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Przeważający udział w rozmieszczeniu sieci występuje na terenach wiejskich, co stanowi ok. 78% ogółu sieci w Polsce. W 2008 r. na wsi przybyło ok. 4 tys. km nowej sieci. Największym przyrostem [w km] charakteryzują się województwa: mazowieckie, małopolskie, kujawskopomorskie i pomorskie. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim i opolskim przyrost kształtował się poniżej 143 km w ciągu roku. Najwyższe zużycie wody [w hm3] przez gospodarstwa domowe na cele komunalno-bytowe odnotowano w województwie mazowieckim i śląskim, podczas gdy najniższe w województwie lubuskim i opolskim.
Długość sieci kanalizacyjnej wyniosła ok. 95 tys. km i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o ok. 6% (tj. o 5 tys. km). W układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci [w km na 100 km2] występuje w województwie śląskim, podkarpackim, małopolskim oraz dolnośląskim. Na terenach wiejskich przybyło ok. 3 tys. km nowej sieci - wzrost o 7,8% (przy 2 tys. km; tj. 4,1% w miastach). Największy udział [w km] wystąpił w województwie podkarpackim; opolskim i pomorskim. Natomiast w pozostałych województwach kształtował się poniżej 285 km. W ilości ogółem odprowadzonych ścieków występują istotne różnice w poszczególnych województwach. I tak, wielkości te kształtują się od ok. 200 hm3 w województwie mazowieckim do ok. 29 hm3 w województwie opolskim i świętokrzyskim, przy wzroście ilości odprowadzanych ścieków na terenach wiejskich. Jest to wynikiem wzrostu inwestycji na sieć ogólnospławną i na ścieki gospodarcze.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- stat.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z AT Systems – nowoczesne rozwiązania...
Kradzieże, włamania czy akty wandalizmu, to tylko niektóre z realnych zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się właściciele wielu, różnych firm,...
-
Raport: "Podatek od deszczu" zdobywa popularność w Polsce
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w wielu rejonach Polski wprowadzają opłaty za odprowadzanie wód opadowych z posesji. Opłaty naliczane...
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl