Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-09
GUS: infrastruktura komunalna w 2008r.
GUS: infrastruktura komunalna w 2008r.
GUS: infrastruktura komunalna w 2008r.
Publikacja jest kolejną edycją opracowania „Infrastruktura komunalna” wydawanego, co roku przez GUS w serii „Informacje i opracowania statystyczne”. Źródłem danych są wyniki opracowań uzyskanych na podstawie sprawozdań statystycznych, które sporządziły podmioty prowadzące działalność między innymi w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków z gospodarstw domowych oraz zajmujące się zbieraniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych, unieszkodliwianiem odpadów komunalnych.

Celem autorów jest zaprezentowanie wyników badań i opracowań statystycznych, które umożliwią odbiorcom dokonanie oceny tendencji i kierunków zmian świadczonych usług na potrzeby komunalno-bytowe.

Infrastruktura komunalna w 2008 r.
Sieć wodociągowa rozdzielcza wynosiła ok. 263 tys. km i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o ok. 2,2% (tj. w przybliżeniu o 6 tys. km). W układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci [w km na 100 km2] występuje na terenach województwa śląskiego (156,4), kujawskopomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Przeważający udział w rozmieszczeniu sieci występuje na terenach wiejskich, co stanowi ok. 78% ogółu sieci w Polsce. W 2008 r. na wsi przybyło ok. 4 tys. km nowej sieci. Największym przyrostem [w km] charakteryzują się województwa: mazowieckie, małopolskie, kujawskopomorskie i pomorskie. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim i opolskim przyrost kształtował się poniżej 143 km w ciągu roku. Najwyższe zużycie wody [w hm3] przez gospodarstwa domowe na cele komunalno-bytowe odnotowano w województwie mazowieckim i śląskim, podczas gdy najniższe w województwie lubuskim i opolskim.

Długość sieci kanalizacyjnej wyniosła ok. 95 tys. km i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o ok. 6% (tj. o 5 tys. km). W układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci [w km na 100 km2] występuje w województwie śląskim, podkarpackim, małopolskim oraz dolnośląskim. Na terenach wiejskich przybyło ok. 3 tys. km nowej sieci - wzrost o 7,8% (przy 2 tys. km; tj. 4,1% w miastach). Największy udział [w km] wystąpił w województwie podkarpackim; opolskim i pomorskim. Natomiast w pozostałych województwach kształtował się poniżej 285 km. W ilości ogółem odprowadzonych ścieków występują istotne różnice w poszczególnych województwach. I tak, wielkości te kształtują się od ok. 200 hm3 w województwie mazowieckim do ok. 29 hm3 w województwie opolskim i świętokrzyskim, przy wzroście ilości odprowadzanych ścieków na terenach wiejskich. Jest to wynikiem wzrostu inwestycji na sieć ogólnospławną i na ścieki gospodarcze.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
stat.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także