Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-04-25 | Ostatnia aktualizacja: 2005-04-25
Inwestycje wodne znacząco wpierają rozwój ekonomiczny

Inwestycje wodne znacząco wpierają rozwój ekonomiczny
Dla przykładu, raport wskazuje, że kraje ubogie posiadające dostęp do usprawnionych usług wodnych i sanitarnych, doświadczyły rocznego wzrostu rzędu 3.7% PKB, podczas gdy w krajach, w których nie podjęto inwestycji zaobserwowano wzrost jedynie o 0.1% w skali roku.
Raport, zatytułowany „Woda jako element rozwoju ekonomicznego: Zyski ekonomiczne związane z udoskonalaniem zarządzania usługami wodnymi i sanitarnymi”, ukazuje, w jaki sposób inwestycje w sektorze wodnym generują zyski, które znacząco przewyższają koszty i dodatkowo przyczyniają się do rozwoju człowieka. Dokument powstał w wyniku współpracy SIWI i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzięki wsparciu rządów Norwegii i Szwecji.
Ponadto, raport podkreśla, że koszty takich inwestycji są w zasięgu większości krajów. Publikacja SWI podaje pięć głównych argumentów przemawiających za wzrostem inwestycji w sektorach wodnym i sanitarnym:
- Lepsze urządzenia sanitarne oraz zaopatrzenie w wodę, wpiera znacząco wzrost ekonomiczny i mocno przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa.
- Zysk Ekonomiczny z tytułu poprawy standardu zaopatrzenia w wodę a w szczególności wyższy poziom higieny, znacznie przewyższają koszty inwestycji.
- W krajach, w których zwiększono możliwości magazynowania wody, gospodarka państwowa jest bardziej niezależna od zmiennych warunków opadowych, co przyczynia się do wzrostu ekonomicznego.
- Inwestowanie w wodę jest dobre dla biznesu – lepsze zarządzanie zasobami wodnymi ma znaczący wkład we wzrost produktywności wewnątrz różnych sektorów ekonomicznych.
- Sprostanie potrzebom inwestycyjnym dotyczącym sektorów wodnego i sanitarnego, jest w zasięgu większości państw.
Korzyści ekonomiczne kształtujące się w zakresie od 3 do 34 dolarów na każdy zainwestowany dolar będą rosły w sektorach: zdrowotnym, rolniczym, przemysłowym, jeżeli zostaną osiągnięte Milenijne Cele Rozwoju (Millennium Development Goals), uchwalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych w odniesieniu do zagadnień wodno-sanitarnych. W niektórych przypadkach zyski mogą kształtować się na poziomie 1/60 (zainwestowano/uzyskano).
Raport wskazuje, iż zysk ekonomiczny pociąga za sobą szybszy rozwój gospodarczy. Przykładowo szacuje się, że w Kenii zwiększenie możliwości magazynowania wody, uczyni kraj mniej zależnym od opadów deszczu i może przynieść wzrost PKB rzędu 6% rocznie. Co pozwoliłoby na rozpoczęcie efektywnego procesu redukcji ubóstwa. Obecnie rocznie koszty inwestycji przypadające na jednego mieszkańca mogą być stosunkowo małe. Przewiduje się, iż kształtują się na poziomie 4-7 dolarów w Bangladeszu, Kambodży, Ghana, Tanzanii i Ugandzie.
“Światowy kryzys wodny i sanitarny, w rzeczywistości, daje szanse na rozwój społeczny i gospodarczy” powiedział Anders Berntell dyrektor SIWI. „Tak, zażegnanie go będzie kosztowne. Ale zaoszczędzi się w ten sposób wiele nakładów, odblokowując jednocześnie ogromny potencjał a przez to, poprawiając warunki bytowe wielu ludzi.
The Stockholm International Water Institute (SIWI) koncentruje się na wspieraniu międzynarodowych starań wokół zażegnania światowego kryzysu wodnego. SIWI przemawia za przyszłościowym podejściem do problemów wodnych świata, przedstawiając wizje podejmowania decyzji na szczeblu państwowym i międzynarodowym, które prowadzą do zrównoważonego korzystania z światowych zasobów wodnych i właściwego rozwoju społeczeństw.
Raport dostępny na stronie: www.siwi.org.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Water World

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowa generacja HMI i IPC z dedykowanym pakietem narzędziowym
Rodzina ESAWARE firmy ESA stanowi kompletne rozwiązanie do sterowania i wizualizacji instalacji automatyki. Oferuje stabilne pracę,...
-
8 korzyści z uzdatniania wody w zakładach przemysłowych
Woda jest niezbędnym elementem większości procesów produkcyjnych, a jej jakość to krytyczny parametr, który często bywa niedoceniany. Problemy z...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl