Jak rozwijać infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, by zapewnić jeszcze lepsze funkcjonowanie miasta, a przy tym działać w zgodzie z naturą i z troską o planetę oraz los przyszłych pokoleń? Katowice stały się centrum rozmów o największych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie branża wodociągowo-kanalizacyjna. Siedzibę miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A. odwiedzili eksperci z Polski i Danii. To wszystko za sprawą konferencji, organizowanej wspólnie z Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie i pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Marcina Krupy.
Rozwinięta i profesjonalnie zarządzana infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, nowoczesne technologie wspomagające pracę oczyszczalni ścieków, to komfort mieszkańców, ochrona środowiska naturalnego i oszczędności finansowe. Omówiono różne procesy usuwania zanieczyszczeń ze ścieków, podczas których można produkować energię elektryczną i cieplną.
Polsko-duńskie partnerstwo z myślą o środowisku
W infrastrukturze wodno-ściekowej Dania stale poszukuje nowych rozwiązań i wdraża nowoczesne technologie. Współpraca ze Skandynawami doprowadziła do zorganizowania w Katowicach międzynarodowej konferencji w celu wymiany doświadczeń z myślą o wspólnym rozwoju i w trosce o środowisko naturalne.
- Od jakiegoś czasu współpracujemy z partnerami z Danii i szukamy płaszczyzn wspólnych relacji. Poruszymy wiele tematów - to między innymi projekt nowej dyrektywy unijnej, która nakłada nowe obowiązki na podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków. Duńczycy są prymusem w Europie w tym zakresie, chcemy dowiedzieć się jak oni to robią – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A.
Efektywność energetyczna, systemy modelowania i ograniczenie gazów cieplarnianych
Wymianie doświadczeń i zdobywaniu nowej wiedzy sprzyjał bogaty program wydarzenia. Podczas kilkunastu paneli poruszano tematy związane z wpływem dyrektyw UE na oczyszczalnie ścieków, osiąganiem efektywności energetycznej czy ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Debatom towarzyszyło omawianie konkretnych inwestycji, m.in. w Kopenhadze czy Aarhus, ale nie zabrakło też katowickich przykładów, jak system modelowania sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Goście konferencji mogli też poznać działanie katowickich oczyszczalni i dowiedzieć się o kolejnych realizowanych inwestycjach.
- Dania ma duże doświadczenie w oczyszczaniu ścieków i zapobieganiu stratom wody. Przeciętnie ubytki to około 10%, ale w takich miastach jak Kopenhaga wartość ta wynosi już tylko około 5,3% w przepływach wody w sieci wodociągowej. Mamy też ogromną wiedzę w cyfrowej obsłudze infrastruktury. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy tutaj podzielić się naszymi doświadczeniami i współpracować z Katowicami i całym regionem, a także ze spółkami jak Katowickie Inwestycje czy Katowickie Wodociągi - przyznał attaché Thor Danielsen z Ambasady Królestwa Danii w Warszawie
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Katowicka Agencja Wydawnicza Sp. z o.o.
Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich
Kolana hamburskie to proste, ale bardzo funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają w łatwy sposób zmienić kierunek biegu rurociągu. Znajdują...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl