Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-09-29 | Ostatnia aktualizacja: 2008-09-29
Kraków - projekt rozwoju wodociągów

Kraków - projekt rozwoju wodociągów
Podczas Sesji Rady Miasta Krakowa 24 września, jednym z punktów obrad był prezydencki projekt zaktualizowanej wersji „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie na lata 2008-2017”.
Dokument obejmuje zadania w zakresie budowy, rozbudowy oraz modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Ich realizacja przez krakowskie wodociągi pozwoli m.in. na utrzymanie wysokich - zgodnych z polskimi i unijnymi normami – parametrów wody pitnej, która ma być dostarczana do niemal 100 proc. mieszkańców miasta, a także odbiór ścieków od 98 proc. gospodarstw domowych i oczyszczenie ich w nowoczesnych zakładach, zapewniających pełną ochronę wód powierzchniowych oraz podziemnych. Według założeń, do 2017 roku długość sieci wodociągowej z przyłączami na wzrosnąć o 130 km, a sieci kanalizacyjnej – o 330 km. Nowe inwestycje, a także sukcesywne remonty istniejącej sieci mają przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby awarii.
Zaktualizowany do 2017 roku plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych urealniła koszty budowy i termin realizacji takich inwestycji jak budowa kolektora Dolnej Terasy Wisły, Stacja Termicznej Utylizacji Osadów i Rekultywacji Lagun Osadowych. Uwzględniła także zadania prowadzone w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – etap I i II”, które będą współfinansowane z Funduszu Spójności.
Kraków może się poszczycić realizacją jednego z największych w Polsce w ostatnich latach projektów z zakresu gospodarko wodno-ściekowej. Od 2003 roku, dzięki wsparciu funduszy pomocowych, prowadzona jest rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Płaszów II. Oddana w ubiegłym roku biologiczna i mechaniczna część zakładu pozwalają na pełną neutralizacje trujących ścieków. Projekt kontynuowany będzie w latach następnych. Jeszcze w 2007 roku rozpoczęła się budowa kolektora dolnej terasy Wisły, a także nowoczesnego zakładu utylizacji osadów, które powstają w wyniku procesu oczyszczania.
Krakowskie wodociągi sukcesywnie realizują także projekt o nazwie „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie”, który zakłada zwiększenie dostępności wody bieżącej dla mieszkańców i niemal całkowitą likwidację przydomowych szamb.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy membranowe – dobrze dobrane, zapewnią nam długą i bezobsługową pracę
Obecnie przy wielu procesach produkcyjnych, wykorzystuje się specyficzne ciecze – kwasy, zasady, różnego rodzaju roztwory, zawiesiny czy...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-