
Na początku XX wieku Łódź nie posiadała wodociągów. 600 tysięcy mieszkańców czerpało wtedy wodę z kilku tysięcy studni. Dziś, kiedy Łodzianie mają już dostęp do nowoczesnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, Zakład Wodociągów i Kanalizacji postanowił odnowić i wyeksponować niektóre zabytkowe studzienne mechanizmy.
Jeden z odnowionych przez ZWIK mechanizmów studziennych trafi do Parku Staromiejskiego. Na przyszły rok zaplanowano rewitalizację parku. Żeliwna studnia będzie swego rodzaju symbolem życia, które toczyło się w najstarszej części miasta. Do II wojny światowej na terenie obecnego parku stały domy, a ich lokatorzy korzystali z podwórkowych studni. Drugi odnowiony mechanizm studzienny będzie eksponowany w siedzibie ZWIK przy ulicy Wierzbowej.
Pracownicy łódzkich wodociągów odnowili już dwie zabytkowe studnie. Jedna stoi na Placu Wolności, druga przy ulicy Lodowej 110. ZWIK podjął się również renowacji najstarszej w mieście latarni ulicznej zwanej „latarnią Tanfaniego".
W podwórkach śródmiejskich kamienic do dziś można jeszcze odnaleźć ślady po dawnych studniach. Za metalowymi włazami kryją się pod ziemią wiekowe ujęcia wody. Instalowane nad studziennymi otworami ręczne, żeliwne, kołowe napędy do czerpania wody to już prawdziwa rzadkość.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Raport: "Podatek od deszczu" zdobywa popularność w Polsce
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w wielu rejonach Polski wprowadzają opłaty za odprowadzanie wód opadowych z posesji. Opłaty naliczane...
-
-
-
-