Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2004-06-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-06-23
Modne kanalizacja i oczyszczalnie
Modne kanalizacja i oczyszczalnie
Modne kanalizacja i oczyszczalnie
Przedsiębiorstwa zajmujące się budową oczyszczalni ścieków i kanalizacji odczuwają wyraźną poprawę koniunktury. W tym roku ogłoszono już ponad 50 przetargów na łączną sumę 750 mln euro. Do końca roku ma być ogłoszonych jeszcze 60 przetargów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko w kwietniu ogłosił 23 przetargi w ramach funduszu ISPA.

W budowie oczyszczalni ścieków i instalacji do poprawy jakości wody widać już liderów rynku. Najwięcej przetargów na budowę oczyszczalni ścieków w ramach funduszu w ISPA wygrała Hydrobudowa 9 - ich łączna wartość przekracza 70 mln euro. W tym roku poznańska spółka podpisała kontrakty w Rybniku i Warszawie na kwotę 24 mln euro. W ubiegłym miesiącu oddała do użytku oczyszczalnię w Olsztynie, zmodernizowaną w rekordowym czasie 14 miesięcy.

W stolicy kontraktem na budowę układu przesyłowego Hydrobudowa 9 podzieliła się z Hydrobudową 6. Ta warszawska firma realizuje już w Katowicach projekt wart 30 mln euro, zmodernizowała także system kanalizacyjny Suwałk. Hydrobudowa Śląsk podpisała w tym roku kontrakt na modernizację gospodarki ściekowej Gliwic; razem z poznańskim Maxerem przeprowadza modernizację i rozbudowę oczyszczalni Kraków. Inwestycja warta jest 43 mln euro.

Polskie firmy budowlane opanowały rynek budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Jest to niemałe zaskoczenie dla zachodnich potentatów wyspecjalizowanych w gospodarce wodno-ściekowej. W Szczecinie np. intratny kontrakt na uzdatnianie wody wygrał francuski Degremont (należący do koncernu Suez) w konsorcjum ze szczecińskim Energopolem. Największy konkurent koncernu Suez-Veolia liczy na podpisanie kontraktów w Łodzi i Szczecinie na budowę oczyszczalni wraz z suszarnią dla osadów ściekowych. - Polskie firmy nie mają takich technologii, naszym największym konkurentem jest niemiecki Lurgi - twierdzi Piotr Gepert, dyrektor generalny Veolia Water Polska.

Przedsiębiorstwa nastawione na realizację unijnych inwestycji wodno-ściekowych przewidują boom inwestycyjny na początku przyszłego roku. Wtedy ogłoszone w tym roku przetargi zostaną rozstrzygnięte i zacznie się realizacja inwestycji.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rzeczpospolita
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także