Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-08
Oczyszczalnia w Płaszowie gotowa
Oczyszczalnia w Płaszowie gotowa
Oczyszczalnia w Płaszowie gotowa
4 października 2007 r. uroczyście zakończono realizację kontraktu „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Płaszów II w Krakowie”. Od teraz wszystkie ścieki z centralnych dzielnic Krakowa, gdzie mieszka ponad pół miliona ludzi, są poddawane pełnemu mechaniczno-biologicznemu oczyszczaniu. Uroczystość zakończenia kontraktu oraz oddania do użytku zmodernizowanej i rozbudowanej oczyszczalni ścieków w Płaszowie połączona była z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę stacji termicznej utylizacji osadów.

Inwestycję zrealizowano w ramach większego projektu kompleksowego oczyszczania ścieków w Krakowie, który koordynowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota wydatków kwalifikowanych dla całego projektu wynosi 85,8 mln euro, w tym 65% stanowią środki Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Beneficjentem projektu jest Gmina Miejska Kraków a jednostką go realizującą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.

W 1999 roku Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. po wielu wcześniejszych pracach studialnych podjął decyzję o rozbudowie Oczyszczalni Ścieków „Płaszów II”. Środki na realizację krakowskiego projektu zostały przyznane przez Komisję Europejską w Memorandum Finansowym z dnia 28.12.2000 r. Zakres tego memorandum obejmował modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków Płaszów II w Krakowie. 19 maja 2003 roku uroczyście rozpoczęto inwestycję. 8 maja 2006 roku uruchomiono część mechaniczną nowej oczyszczalni, 10 października – część biologiczną.

Inwestycja w liczbach:
• zwiększenie przepustowości istniejącej mechanicznej oczyszczalni ścieków ze 132 tys. m3/d do 656 m3/d (potrzebnej w przypadku dużych opadów deszczu)
• budowa biologicznej oczyszczalni o przepustowości 328 m3/dobę,
• budowa nowej nitki przerobu osadów ściekowych,
• ponad 150 tys. m sześć. betonu,
• ok. 30 tys. ton stali,
• ok. 35 tys. m rurociągów,
• 200 tys. m kabli.

Jakie będą efekty ekonomiczne nowej oczyszczalni – 5-krotne zmniejszenie opłat za odprowadzanie niedostatecznie oczyszczonych lub w ogóle nieoczyszczonych ścieków oraz umorzenie opłat podwyższonych na kwotę 200 mln zł odroczonych w związku z rozpoczęciem modernizacji i rozbudowy oczyszczalni.

W 2005 roku zgodnie ze zmodyfikowaną decyzją Komisji Wspólnot Europejskich rozszerzono krakowski projekt o nowe zadania:
• budowę linii spalania osadów (Stacja Utylizacji Osadów) – kontrakt podpisano 6 września br.,
• budowę głównego kolektora Dolnej Terasy Wisły,
• rekultywację lagun osadowych.

Kraków realizuje jednocześnie trzy inne projekty, również koordynowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowywane z unijnego Funduszu Spójności. W trakcie realizacji jest m. in. porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej (etap I) w rejonie Borku Fałęckiego i Nowej Huty obejmujące także renowację systemu kanalizacyjnego w Krakowie. Zasięg oddziaływania tego przedsięwzięcia obejmuje 750 tys. mieszkańców. Całkowita wartość projektu przekracza 37,6 mln euro i w 59 procentach finansowana jest ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nfosigw.gov.pl , mpwik.krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także