Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-14
Od 19 sierpnia decyzja środowiskowa ważna 4 lata
Aby prowadzić inwestycje, przedsiębiorcy muszą uzyskać decyzje środowiskową. I tutaj pojawiają się znaczne trudności, ponieważ uzyskanie decyzji trwa długo i jest trudniejsze niż otrzymanie pozwolenia budowlanego. Problem stanowią również często zmieniające się przepisy.

Uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędne w przypadku, jeżeli zachodzi obawa, że inwestycja może szkodzić środowisku. Niezbędne jest uzyskanie decyzji w sprawie oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, precyzuje, kiedy decyzja jest konieczna. W przypadku inwestycji niewymienionych w rozporządzeniu a mogących oddziaływać na Naturę 2000, o sporządzeniu raportu decyduje urząd prowadzący postępowanie, który zasięga opinii organu ochrony i inspekcji sanitarnej.

O decyzję środowiskową można się ubiegać na dowolnym etapie załatwiania formalności. Musi być jednak wydana przed decyzją wymagającą uzyskania decyzji środowiskowej (np. pozwoleniem budowlanym). W obecnie obowiązujących przepisach ustalenia środowiskowe (ocena oddziaływania na środowisko) nie są potrzebne przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy ani ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego. Od 19 sierpnia wyjątkiem od tej zasady będzie decyzja ustalająca warunki zalesienia danego terenu.

Decyzja środowiskowa wydana do 18 sierpnia jest ważna przez dwa lata. Od 19 sierpnia ważność decyzji wydłużyła się do czterech lat. Czas ten pozwoli na zdobycie kompletu dokumentów przez inwestora i decyzja nie straci ważności w wyniku przedłużających sie procedur. Według Jacka Skorupskiego, kierownika Pracowni Ochrony Środowiska w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy, -w ciągu czterech lat może się w projekcie inwestycyjnym wiele zmienić, więc i tak trzeba będzie występować o nowe decyzje środowiskowe. Przepisy wchodzące od 19 sierpnia precyzują, że do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej trzeba dołączyć trzy egzemplarze raportu oraz jego wersję elektroniczną. Inwestor od 19 sierpnia będzie też musiał dostarczyć poświadczoną kopię mapy ewidencyjnej obejmującej teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, wraz z terenem działek sąsiednich.

Często zdarza się, że inwestycję blokują interwencje ekologów. Przepisy, bowiem dają im prawo uczestniczenia w postępowaniu oceniającym. Od 19 sierpnia zgodnie z wchodzącą w życie nowelizacją, zgłoszenie przez organizacje ekologiczne uczestnictwa w postępowaniu powinno być wniesione równocześnie ze złożeniem uwag lub wniosków. Późniejsze wnioski nie będą rozpatrywane.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rzeczpospolita.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także