
Wasserturm, czyli zbudowana przez Niemców dawna wieża ciśnień przy ulicy Oleskiej w Opolu, zaczęła obrastać mchami i glonami. Opolskie wodociągi uznały, że przyda jej się renowacja. Spółka liczy, że znajdzie się przedsiębiorca, który kupi i zagospodaruje zabytkowy budynek.
Wieża powstała na przełomie XIX i XX wieku i jest dziś już zabytkiem, którego uroda jest powszechnie doceniania. Obiekt wygrał nawet kiedyś konkurs piękności urządzony dla europejskich wież. "Ktoś, kto ją projektował, zadbał o każdy szczególik - zwraca uwagę Janusz Szczepankiewicz z wodociągów. Zabytek wyróżnia się na tle innych wież wodociągowych bardzo bogatym zdobieniem, tak charakterystycznym dla eklektyzmu, który mieszał różne style architektoniczne."
Ostatni lifting wieża przechodziła kilkanaście lat temu i wymaga obecnie odświeżenia. "Wprawdzie wieża przechodziła generalny remont pod koniec lat dziewięćdziesiątych, ale od tego czasu już sporo lat minęło, a po drugie cały czas szukamy kogoś, kto by zabytek wynajął i zamienił np. na winiarnię" - mówi prezes Wodociągów i Kanalizacji Piotr Kętrzyński.
Elewacja wieży zostanie umyta, a następnie budynek zostanie pokryty specjalną substancją uniemożliwiającą porost mchów. Prace mają potrwać około 3 miesięcy, a ich koszt wyniesie 94 tys. zł. Wieża była już oglądana przez kilku opolskich przedsiębiorców, ale na razie żaden nie podjął się jej zagospodarowania.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie eliminować Escherichia coli z wody pitnej?
Escherichia coli (E. coli) jest bakterią, która naturalnie występuje w jelitach zwierząt stałocieplnych, w tym ludzi. Jest szeroko wykorzystywana...
-
MKiW Czarnków wykorzystują pompy Qdos do dozowania chemikaliów
Miejska spółka wodnokanalizacyjna w dwunastotysięcznym Czarnkowie nad Notecią (województwo wielkopolskie) potrzebowała prostych, niezawodnych i...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl