Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-01-23
Podsumowanie warszawskiego projektu wod-kan
Podsumowanie warszawskiego projektu wod-kan
Podsumowanie warszawskiego projektu wod-kan
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w 2010 roku sfinalizowało najważniejsze inwestycje w ramach Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

Nadrzędnym celem Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, realizowanego w latach 2004 - 2010, była poprawa jakości wody oraz stworzenie skutecznego systemu odbioru i oczyszczania ścieków południowej części stolicy. Dzięki przedsięwzięciu, współfinansowanemu początkowo z funduszu ISPA, a następnie z Funduszu Spójności Unii Europejskiej na poziomie 62 % kosztów kwalifikowanych (tj. ponad 110 mln €) stołeczna aglomeracja zyskała systemy uzdatniania wody, oczyszczania ścieków oraz kilometry nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Ponadto wiele odcinków istniejących przewodów poddano renowacji i modernizacji.

28 czerwca 2010 r., po dwóch latach prac, zakończono rozbudowę i modernizację Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie, gdzie uruchomiono nowoczesną stację flotacji ciśnieniowej. Dzięki nowemu ciągowi urządzeń uzdatniających, woda dostarczana przez zakład ma lepszy smak i zapach. Stacja flotacji ciśnieniowej jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania tej technologii. Inwestycja kosztowała 29,8 mln euro netto, a dofinansowanie unijne wyniosło 62 proc. tej kwoty, tj. 18,5 mln euro. 20 października ubiegłego roku na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego oddano do eksploatacji największą w Polsce stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Inwestycja polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (36,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.

Głównym celem Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” było stworzenie skutecznego systemu odbioru i oczyszczania ścieków z południowych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa. W ramach zakończonego Projektu wybudowano przepompownie i układ przesyłowy ścieków do oczyszczalni ścieków „Południe” oraz przewód przesyłowy ścieków oczyszczonych z oczyszczalni do punktu odprowadzenia ich do Wisły. Obiekty oddano do użytku 1 lipca 2006 roku. Ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej oczyszczalnia jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a powietrze odciągane z obiektów oczyszczane jest w układzie dezodoryzacji.

Wodociągi warszawskie unowocześniają nie tylko metody uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków, lecz także systemy dystrybucji. Stołeczna sieć wodociągowa (wynosząca ok. 3300 km) oraz kanalizacyjna (wynosząca ok. 3000 km) jest najdłuższą w kraju. W ramach projektu unijnego warszawska aglomeracja zyskała ok. 20 km nowej sieci wodociągowej i ponad 30 km sieci kanalizacyjnej. Ponadto wiele odcinków, istniejącej już infrastruktury, poddano renowacji i modernizacji, w tym 125 km sieci wodociągowej i 30 km sieci kanalizacyjnej. MPWiK, mając na uwadze dobro i wygodę mieszkańców Warszawy, wdraża najnowocześniejsze technologie w zakresie wykonawstwa, takie jak bezwykopowa metoda mikrotunelingu.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mpwik.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także