Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-12-21 | Ostatnia aktualizacja: 2004-12-21
Potrzebne 4 miliardy euro rocznie na ochronę środowiska w Polsce

Potrzebne 4 miliardy euro rocznie na ochronę środowiska w Polsce
Okresy przejściowe wynegocjowane przed przystąpieniem Polski do UE obowiązują do Roku 2015, kiedy to na równi z pozostałymi członkami wspólnoty będziemy podlegali tym samym normom obowiązującym w dziedzinie ochrony środowiska. Do roku 2015 Polska powinna wydać na inwestycje w zakresie ochrony przyrody około 40 miliardów euro (co daje ok. 4 mld euro / rocznie). Obecnie na ten cel przeznacza się około 1,5 miliarda euro rocznie, z czego ok. 65% stanowią fundusze wygospodarowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego oddziały lokalne.
Największe zaległości w zakresie ochrony środowiska w Polsce są spowodowane w znacznej mierze zacofaną gospodarką wodno-ściekową. Wymusza to niejako proporcje w przeznaczeniu środków finansowych – koncentrując znaczną cześć funduszy w obrębie zagadnień związanych z ochroną wód i przetwarzaniem ścieków. W związku rozrostem obecnych i budową nowych sieci kanalizacyjnych, konieczne jest zbudowanie ponad 1000 nowych oczyszczalni ścieków. Kosztownymi problemami są również ochrona przeciwpowodziowa, gospodarka odpadami jak i poprawa czystości powietrza.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra środowiska, jest szansa że środki pochodzące z Unii Europejskiej przeznaczone na Ochronę Środowiska w latach 2007-2013, wzrosną dwukrotnie. Zakładając że fundusze z UE na inwestycje w środowisko osiągnęły by pułap 2 miliardów euro rocznie, resztę koniecznych środków byłyby w stanie dostarczyć podmioty gospodarcze i gminy. Minister Swatoń nie jest w stanie powiedzieć jakie konsekwencje grożą nam, jeżeli nie dostosujemy się na czas do norm unijnych. W tym przypadku wiele zależy od tego jak nasze działania i efektywność wykorzystania otrzymanych środków zakresie ochrony środowiska, będą postrzegane przez UE.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Projektowanie maszyn – nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Nowoczesny przemysł stoi przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak rosnące zapotrzebowanie na wydajność, bezpieczeństwo i innowacyjność. Właśnie...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-