Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2010-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22
Radiowe systemy identyfikacji RFID

W ramach podpisanej umowy partnerskiej z Siemensem oferta firmy Simlogic. rozszerzyła się o nowe rozwiązania. Oprócz naszej stałej, tradycyjnej oferty z zakresu sterowników programowalnych, napędów elektrycznych oraz systemów komunikacji, poszerzyliśmy działalność o szeroki asortyment działu Pomiary procesowe i transmisja danych. Powstałe w ramach umowy Autoryzowane Centrum Serwisowo-Szkoleniowo-Kompetencyjne jest synonimem: serwis i doradztwo w kompletacji sprzętu, produktowe wsparcie techniczne, działalności profesjonalnie wyposażonych laboratoriów naukowo-technicznych, szerokigo spektrum działań w zakresie szkoleń technicznych i dedykowanych specjalistycznych. Jednym z zagadnień prowadzonych w C entrum są cyfrowe systemy identyfikacji radiowej RFID.
Problem szybkiej i bezbłędnej identyfikacji obiektów ma aktualnie kolosalne znaczenie w obszarze produkcji, magazynowania i dystrybucji. Podstawowe zadania, jakie stawia się takim systemom, to: w pełni automatyczna, bezkontaktowa praca ze 100-procentową niezawodnością; odporność znaczników identyfikujących obiekt na warunki środowiskowe, temperaturę, zanieczyszczenie, wilgoć; szybkość transmisji danych pozwalająca na komunikację bez konieczności zatrzymywania obiektów; możliwość dwukierunkowej komunikacji ze znacznikiem w celu nanoszenia na bieżąco zmian w opisie elementu; różnorodność znaczników z uwagi na koszty, warunki pracy i zakres pamięci; łatwa integracja z nadrzędnymi systemami sterowania z wykorzystaniem różnych platform komunikacyjnych.
Firma Siemens ma ponad 25-letnią tradycję we wdrażaniu systemów RFID w wielu sektorach przemysłu. Obszar zastosowań tych systemów to: linie montażowe, systemy transportowe, produkcja przemysłowa, hurtownie, logistyka, dystrybucja, magazynowanie, logistyka transportu.
Z uwagi na powyższe zastosowania systemy RFID dzielimy ogólnie na systemy bliskiego zasięgu (produkcyjne) służące do rozpoznawania elementów na linii oraz systemy dalekiego zasięgu (logistyczne) stosowane w transporcie, logistyce i gospodarce magazynowej. przedstawia ogólny schemat systemu RFID niezależnie od klasy zastosowania. W prezentowanym na rysunku schemacie przedstawione są komponenty systemu RF300. Każdy taki układ składa się z przenośnych modułów pamięci (tagi), głowic zapisu–odczytu, anten, modułów komunikacyjnych (Profibus, Profinet, Ethernet itp.) oraz oprogramowania narzędziowego.
W niniejszym artykule chcielibyśmy krótko przedstawić opis wybranych przedstawicieli obu rodzajów systemów z oferty firmy Siemens.
System RF300 to przedstawiciel systemów bliskiego zasięgu. W zależności od użytych komponentów zakres działania tego systemu to maksymalnie 150 mm. W zależności od użytych znaczników może pracować zgodnie z zamkniętym standardem RF300 lub z otwartym protokołem ISO. Duży wybór zestawu tagów pozwala na ich dobór do każdych warunków pracy. Wykonane są w obudowach od IP65 do IP68 o różnych kształtach i wielkościach, mogą pracować w temperaturach od –25°C do 110°C (okresowo do 220°C). Wszystkie znaczniki zasilane są indukcyjnie i nie wymagają żadnych czynności serwisowych (brak baterii). Ich trwałość wynosi ponad 10 lat. Posiadają od 20 B (bajtów) do 64 kB (kilobajtów) pamięci odczytu/zapisu z nieograniczoną liczbą odczytów i zapisów sięgającą 10 000 000 000. Część tagów może być umieszczana bezpośrednio na metalowych elementach, bez konieczności stosowania odstępów.
Głowice odczytujące wykonane są w wersji ze zintegrowaną anteną oraz z dołączalną anteną zewnętrzną. Zasilane są przez kabel komunikacyjny. Głowice odczytujące mogą komunikować się bezpośrednio z modułami ASM umieszczanymi na magistrali Simatic S7-300, ET-200M, elementami ET-200Pro wyposażonymi w różne moduły komunikacyjne (Profibus, Profinet, Ethernet). W systemie dostępny jest też wygodny czytnik ręczny
Przedstawicielem RFID dla systemów logistycznych jest system RF600. Zasięg jego działania w układzie czterech anten umieszczonych parami na przeciwko sięga 10 m. Tagi mają od 96 b (bitów) do 216 B (bajtów) pamięci zapisu–odczytu. Umożliwiają nieograniczoną liczbę odczytów oraz do 500 000 zapisów, przy trwałości przekraczającej 10 lat. W systemie dostępna jest kompaktowa głowica z anteną wewnętrzną oraz trzy rodzaje głowic z antenami zewnętrznymi z możliwością podłączenia od dwóch do czterech anten. Dostępny jest również czytnik ręczny.

Z pracą obu systemów można zapoznać się w sposób praktyczny na warsztatach i szkoleniach organizowanych w siedzibie firmy SIMLOGIC .

Zapraszamy Państwa do kontaktu i współpracy.

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Dodał:
SIMLOGIC.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także