Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-11-13
Ruda Śląska przebudowała kanalizację za prawie 44 mln euro
W Rudzie Śląskiej w ramach ośmioletniego projektu, który kosztował 44 mln euro powstało prawie 90 km nowych kolektorów ściekowych i 18 przepompowni ścieków, zbudowano nową oczyszczalnię i przebudowano inną.

Ruda Śląska to miasto podzielone na trzy obszary, tzw. zlewnie, z których wody deszczowe i ścieki trafiają docelowo do trzech przepływających przez nie rzek: z północnych dzielnic do Bytomki, z centralnych do Kochłówki, a z południowych do Kłodnicy. Projekt uporządkował istniejący system kanalizacyjny, w każdej zlewni działa teraz nowoczesna i wydajna oczyszczalnia ścieków sanitarnych.

Realizację projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska" miasto zaczęło w 2002 r. Jego głównymi elementami były: budowa nowej oczyszczalni ścieków "Halemba Centrum", modernizacja istniejącej oczyszczalni "Orzegów", likwidacja czterech starych oczyszczalni oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej w całym mieście.

Jako pierwszą oddano do użytku nową oczyszczalnię "Halemba" na południu miasta. Działający od 2007 r. obiekt może obsługiwać ścieki od ponad 53 tys. mieszkańców, a jego maksymalna przepustowość to ponad 12,5 tys. m sześc. na dobę. "Halemba Centrum" zastąpiła dwie przestarzałe oczyszczalnie "Halemba I" i "Halemba II", przejęła też ścieki odprowadzane do zniszczonej wskutek szkód górniczych oczyszczalni "Wirek".

Na północy Rudy Śląskiej przebudowano istniejącą od pół wieku oczyszczalnię "Orzegów". Czteroletnia modernizacja obiektu zakończyła się w 2008 r., od tego czasu obsługuje on ok. 53 tys. mieszkańców, mogąc oczyszczać 10 tys. m sześc. ścieków na dobę.

Łącznie w ramach projektu, oprócz oczyszczalni, zostało wybudowanych prawie 90 km nowych rurociągów. Wokół "Halemby" zbudowano 23 km kanalizacji grawitacyjnej, 15 km przewodów ciśnieniowych i 11 nowych przepompowni. Wokół "Orzegowa" powstało 15 km kanalizacji grawitacyjnej, 12 km przewodów ciśnieniowych i 7 przepompowni.

Kanalizacja grawitacyjna o długości 13 km, 3 przepompownie i ponad 3 km przewodów ciśnieniowych powstały też wokół oczyszczalni "Barbara" w centralnej części miasta. Została ona zmodernizowana w 2002 r. w ramach innego projektu. Jej przepustowość rzędu 10,4 tys. m sześc. dziennie umożliwia oczyszczanie ścieków pochodzących od 57 tys. mieszkańców.

Rudzka inwestycja kanalizacyjna o łącznej wartości prawie 44 mln euro, została dofinansowana w 65 proc. z Funduszu Spójności - prawie 28,5 mln zł, 15,5 mln zł pochodziło z budżetu miasta.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także