Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-04 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-04
Rudzkie wodociągi obchodzą 18 urodziny

Rudzkie wodociągi obchodzą 18 urodziny
Od momentu przejęcia Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej z rąk wojewody katowickiego przez miasto, dane dotyczące zużycia wody w tym okresie znacznie się poprawiły.
W pierwszym półroczu 1993 roku Przedsiębiorstwo sprzedało mieszkańcom Rudy Śląskiej oraz firmom rudzkim ponad 8 mln metrów sześciennych wody. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaż wody wyniosła nieco ponad 2,7 mln metrów sześciennych wody. Prezes PWiK, Zbigniew Domżalski wyjaśnia, że nawyki higieniczne mieszkańców Rudy Śląskiej nie zmieniają się. Rudzianie dalej myją się, sprzątają i piorą, jednak korzystają z coraz to lepszych technologii, które sprawnie usuwają nieczystości przy maksymalnej oszczędności wody. Paradoksalnie te oszczędności mają niekorzystny wpływ na ścieki, nieczystości rozcieńczane są w mniejszej ilości wody, zwiększając swój ładunek, a dodatkowo zawierają coraz więcej trudno usuwalnych związków, np. fosforanów.
Woda rozprowadzana jest siecią wodociągową o łącznej długości ponad 430 kilometrów. Sieć kanalizacyjna jest krótsza i dziś całkowita jej długość wynosi niespełna 300 kilometrów. O ile w 1993 roku zanotowano ponad 2300 awarii wodociągowych, o tyle w roku ubiegłym było ich zaledwie 417. Obok sieci kanalizacyjnej i wodociągowej PWiK w Rudzie Śląskiej eksploatuje 38 przepompowni ścieków i 3 oczyszczalnie: Halemba Centrum, Barbara i Orzegów. Najnowszą jest oczyszczalnia w Halembie. W ciągu doby potrafi ona oczyścić ponad 12,5 tysiąca metrów sześciennych ścieków, tj. około 63 tys. wanien wody.
W porównaniu z miastami ościennymi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej ma jedną z najniższych stawek za dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Za metr wody i odprowadzanych ścieków mieszkańcy Rudy Śląskiej płacą 11,56 zł. Tymczasem mieszkańcy sąsiedniego Zabrza płacą 5 groszy więcej, a Chorzowa i Świętochłowic o prawie 1,5 złotego więcej. Najwięcej z sąsiednich miast płacą za wodę i ścieki mieszkańcy Bytomia. Tam stawka za metr sześcienny wody i ścieków wynosi dokładnie 13,93 zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pwik.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-