Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-07
Ścieki Kaliningradu są spuszczane bezpośrednio do morza
Ścieki Kaliningradu są spuszczane bezpośrednio do morza
Ścieki Kaliningradu są spuszczane bezpośrednio do morza
Pomimo znacznej pomocy finansowej wydatkowanej przez Szwedzką Agencję Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju (SIDA) na budowę oczyszczalni ścieków w Kaliningradzie, miasto to nadal zanieczyszcza Bałtyk.

Ścieki z Kaliningradu są bezpośrednio spuszczane do morza. Nie oczyszczone fekalia powodują zanieczyszczenie wód morskich w pobliżu polskich i litewskich wybrzeży.

Oczyszczalnię w Kaliningradzie zaczęto budować w latach 70. Inwestycja została przerwana w momencie rozpadu Związku Radzieckiego. Rząd szwedzki zaniepokojony ilościami spływających do morza kaliningradzkich ścieków, postanowił uruchomić program pomocy dla tego miasta. Suma przewidziana na całą inwestycję to kwota rzędu 54,5 mln euro. Realizację projektu zlecono SIDA. Agencja podpisała umowę ze szwedzką firmą konsultingową SWECO AB, na przygotowanie nowego projektu, po opracowaniu którego firma miała przejść do fazy konsultacji ze stroną rosyjską i uzyskania zgody na realizację. Pomimo upływu 10 lat firma SWECO nie jest w stanie dojść do porozumienia z władzami rosyjskimi. SIDA wypłaciła już szwedzkiej spółce prawie 2 mln euro w formie honorariów, a budowa jeszcze nie ruszyła. Strona rosyjska twierdzi, że wina leży po stronie Szwedów, ponieważ projekt SWECO nie odpowiada rosyjskim standardom technicznym, przepisom budowlanym i normom ekologicznym. Rosjanie zwracają również uwagę na liczne braki i niedokładności w projekcie. SWECO wyjaśnia, że komplet wymaganych przez przepisy rosyjskie dokumentów przekazano w odpowiednim czasie, już dawno, władzom kaliningradzkim. Firma otrzymała zgodę na budowę niewielkiej części instalacji, co nie pozwala na rozpoczęcie prac.

Zdaniem Pera Johanssona, jednego z dyrektorów SWECO, inwestycja może zostać zaniechana, ponieważ od 1998 r. koszta budowy oczyszczalni wzrosły o 50 do 70 proc. Pieniądze przeznaczone przez szwedzki rząd na kaliningradzką inwestycję są już niewystarczające, a w budżecie kaliningradzkiej inwestycji nie ma na to pokrycia.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także