Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-03-08 | Ostatnia aktualizacja: 2006-03-08
Skład ścieków wskaźnikiem rozwoju miast

Skład ścieków wskaźnikiem rozwoju miast
Znany jest przykład rzeki Pad we Włoszech, gdzie analizowano zawartość kokainy oraz jej metabolitów w ściekach wpływających do rzeki ze średniej wielkości miast. Wyniki okazały się szokujące. Badacze z Instytutu Badań Farmakologicznych w Mediolanie stwierdzili, że w miastach wzdłuż Padu, gdzie żyje 5 mln mieszkańców codziennie przyjmowanych jest ok. 40 tys. dawek kokainy.
Od dawna wiadomo, że stężenie ścieków mówi o stopniu zurbanizowania terenu. Japońscy naukowcy przeprowadzili analizę, w jaki sposób zmieniał się skład i ilość ścieków w Japonii. Podczas badań korzystano z danych dotyczących lat 1971 i 1984 roku. Badano wtedy ścieki pod kątem biochemicznego zapotrzebowania na tlen (BZT), całkowitej zawartości azotu i fosforu. Wskaźniki te wzrosły o 20 do 85% podczas 13 lat, które minęły pomiędzy badaniami. Większa zawartość azotu i fosforu w ściekach oznacza bogatszą dietę mieszkańców. Oznacza to również, że wzrost gospodarczy ma swoje odzwierciedlenie w składzie ścieków.
Dla inżynierów projektujących oczyszczalnie ścieków takie długofalowe badania pozwalają na bardziej precyzyjne prognozowanie składu ścieków w okresie, na który planowane jest działanie oczyszczalni. Ponadto dzięki danym nt. zmieniającego się składu i ilości ścieków można odpowiednio dobrać urządzenia oczyszczające tak, aby nie trzeba było ich szybko wymieniać i by działały wydajniej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- asahi.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mikrobohaterowie – mikroorganizmy w procesie oczyszczania ścieków
Dowiedz się, jak bakterie tlenowe i beztlenowe, grzyby filtracyjne, wodorosty i inne organizmy wspierają efektywne usuwanie zanieczyszczeń w...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl