Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-08
Skład ścieków wskaźnikiem rozwoju miast
Skład ścieków wskaźnikiem rozwoju miast
Skład ścieków wskaźnikiem rozwoju miast
Badanie ścieków być może nie należy do najbardziej widowiskowej części nauki, ale pozwala na wyciągnięcie wielu ciekawych wniosków na temat naszego życia. Na ich podstawie możemy określić zmiany w diecie ludności, poziom życia mieszkańców oraz fakt rozprzestrzeniania się narkotyków.

Znany jest przykład rzeki Pad we Włoszech, gdzie analizowano zawartość kokainy oraz jej metabolitów w ściekach wpływających do rzeki ze średniej wielkości miast. Wyniki okazały się szokujące. Badacze z Instytutu Badań Farmakologicznych w Mediolanie stwierdzili, że w miastach wzdłuż Padu, gdzie żyje 5 mln mieszkańców codziennie przyjmowanych jest ok. 40 tys. dawek kokainy.

Od dawna wiadomo, że stężenie ścieków mówi o stopniu zurbanizowania terenu. Japońscy naukowcy przeprowadzili analizę, w jaki sposób zmieniał się skład i ilość ścieków w Japonii. Podczas badań korzystano z danych dotyczących lat 1971 i 1984 roku. Badano wtedy ścieki pod kątem biochemicznego zapotrzebowania na tlen (BZT), całkowitej zawartości azotu i fosforu. Wskaźniki te wzrosły o 20 do 85% podczas 13 lat, które minęły pomiędzy badaniami. Większa zawartość azotu i fosforu w ściekach oznacza bogatszą dietę mieszkańców. Oznacza to również, że wzrost gospodarczy ma swoje odzwierciedlenie w składzie ścieków.

Dla inżynierów projektujących oczyszczalnie ścieków takie długofalowe badania pozwalają na bardziej precyzyjne prognozowanie składu ścieków w okresie, na który planowane jest działanie oczyszczalni. Ponadto dzięki danym nt. zmieniającego się składu i ilości ścieków można odpowiednio dobrać urządzenia oczyszczające tak, aby nie trzeba było ich szybko wymieniać i by działały wydajniej.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
asahi.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także