Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-07-18 | Ostatnia aktualizacja: 2005-07-18
Sosnowiec: samorząd zamierza przejąć akcje Wodociągów

Sosnowiec: samorząd zamierza przejąć akcje Wodociągów
Przejęcie przez gminę Sosnowiec RPWiK wiąże się z budową kolektora "Bobrek". Jest to część olbrzymiego przedsięwzięcia, służącego kompleksowej modernizacji gospodarki wodno-ściekowej na pograniczu Sosnowca, Katowic i Mysłowic. Aby gmina dostała środki z UE na budowę kolektora, musi zostać właścicielem wodociągów i oczyszczalni ścieków Radocha II, czyli posiadać powyżej 50 procent udziałów. Zgodnie z unijnymi przepisami o dotację może wystąpić właściciel tychże obiektów.
Pierwszym warunkiem niezbędnym do spełnienia, zanim gmina rozpocznie starania o unijne dofinansowanie, jest oddłużenie przedsiębiorstwa wodociągowego. Zobowiązania spółki względem Ministerstwa Finansów wynoszą ponad 250 milionów złotych. Główna część zadłużenia wodociągów pochodzi jeszcze z lat 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy to RPWiK korzystał z rządowych kredytów na budowę oczyszczalni ścieków „Radocha”.
Gmina uzyskała zgodę rządu w postaci uchwały, na wykupienie długu. Stanie się tym samym wierzycielem dla RPWiK. Aby oddłużyć firmę, miasto kupi od Skarbu Państwa jej wierzytelności na preferencyjnych warunkach i zamieni je na akcje, wyemitowane specjalnie dla gminy Sosnowiec. Miasto ma przejąć ponad 9 milionów akcji, wartych nominalnie ponad 90,6 milionów złotych. Po sfinalizowaniu operacji, właścicielem większościowego pakietu akcji będzie miasto Sosnowiec (67,5 %), a pozostała część akcji (32,5 %) będzie należała do Skarbu Państwa.
Na przejęcie akcji jednogłośnie zgodzili się miejscy radni. Po ich decyzji potrzebna jest jeszcze uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, w której minister wyrazi ostateczną zgodę na emisję akcji i zrezygnuje z ich kupna na rzecz samorządu. Do jesieni ubiegłego roku sosnowieckie przedsiębiorstwo podlegało wojewodzie śląskiemu. Od października 2004 jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, nadzorowaną przez resort skarbu. Firma zarządza blisko 570 km miejskiej sieci wodociągowej i ponad 365 km sieci kanalizacyjnej, obsługując w ten sposób około 230 tysięcy mieszkańców miasta.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie a sukces produkcyjny – jakie jest powiązanie w zakładach...
Współczesny przemysł to świat, w którym wydajność, precyzja i niezawodność są kluczowe. Jednak żadne z tych pojęć nie miałoby racji bytu bez...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-