Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-03
Środowisko potrzebuje deszczu – „Deszczu inspiracji" to temat konferencji Stormwater Poland
Stormwater Poland 2020 - Konferencja Retencjapl
Stormwater Poland 2020 - Konferencja Retencjapl

Konferencja STORMWATER POLAND: Środowisko potrzebuje deszczu – „Deszczu inspiracji". To tegoroczny temat przewodni największej konferencji dot. wód opadowych w Polce, która już po raz czwarty odbywa się w Gdańsku.

Najważniejszym celem wydarzenia STORMWATER POLAND 2020, które w dniach 3-5 marca br., zgromadzi ponad 350 uczestników – ekspertów, naukowców i praktyków branży wód opadowych z Polski i z zagranicy, jest zainspirowanie nowego podejścia do wody deszczowej jako cennego zasobu i wartości, którą należy w należyty sposób zagospodarować.

Program konferencji wypełniło 32 prelegentów, w tym aż 11 ekspertów z zagranicy, którzy zgodzili się podzielić z uczestnikami swoimi inspiracjami i doświadczeniami z zarządzania wodami opadowymi w krajach takich jak: Rumunia, Słowacja, Litwa, Węgry czy Dania a nawet Indie.

- Doświadczenia lat ubiegłych pokazały nam, że dla większości uczestników, to właśnie nowe inspiracje były zawsze największym walorem naszej konferencji – wyjaśnia profesor Paweł Licznar, Przewodniczący Komitetu Naukowego STORMWATER POLAND. – Od początku staramy się być pionierem nowoczesnego gospodarowania wodami opadowymi. Chcemy aby woda była traktowana jak cenny zasób. Chcemy ustalać nowe, lepsze standardy, integrować środowisko, wyznaczać nowe trendy, ale przede wszystkim inspirować do działania – dodaje profesor Licznar.

Klimat rzuca wyzwania branży

W dobie wyraźnych zmian klimatu, w tym susz, gwałtownych opadów, burz oraz powodzi, nie sposób pominąć dyskusji o odpowiedzialnym zarządzaniu gospodarką wód opadowych. Wszystko po to aby przygotować nasze miasta do adaptacji do tych zmian. Jesteśmy winni to naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom. W sesji otwierającej konferencję naukowcy i specjaliści z branży omówią na jakim etapie adaptacji do tych zmian jesteśmy w Polsce na tle Europy i świata.

Okazja do dzielenia się dobrymi praktykami

To czego nie zabraknie z pewnością na konferencji, to ciekawych przykładów dobrych już wdrożonych rozwiązań w Polce i na świecie.

- Jako konsultant w branży wód opadowych, na co dzień spotykamy się z ciekawymi projektami i rozwiązaniami w wielu miastach – podkreśla Tomasz Grochowski, Prezes Retencjapl. – Zapraszając do udziału w konferencji przedstawicieli miast i firm, które te rozwiązania wdrożyli lub wdrażają, pragniemy inspirować innych, aby czerpali z tych doświadczeń. Liczymy, że każdy znajdzie coś wartościowego dla siebie, co wyniesie z tej konferencji i następnie wdroży w swojej miejscowości, instytucji czy firmie.

Innowacje technologiczne w służbie gospodarki wodnej

Program konferencji STORMWATER POLAND sporo miejsca poświęca też nowoczesnym technologiom i innowacyjnym narzędziom informatycznym stosowanym w zarządzaniu wodami opadowymi, które nawiązują do postępującej digitalizacji branży. W epoce rewolucji cyfrowej, nie można osiągnąć spowolnienia spływu wody deszczowej oraz jej retencjonowania bez wiarygodnych danych. Niezbędnym wydają się być aktualne atlasy opadowe, stworzone w formule powszechnego, cyfrowego dostępu. Jednym z przedstawianych projektów jest ukończony Polski Atlas Natężeń Deszczów (PANDa), który wpisuje się w obszar digitalizacji i zarządzania opartego na danych.

O powodziach miejskich – jak się zabezpieczyć i im przeciwdziałać?

Woda deszczowa jest zarówno wyzwaniem jak i zasobem dla każdego mieszkańca dużej metropolii jak i małego miasta. Skutki zmian klimatycznych w postaci coraz częstszych opadów nawalnych, prowadzą często do powodzi lub podtopień miejskich. Doświadczenia miast, takich jak Gdańsk i Wrocław, które musiały organizować akcje przeciwpowodziowe, to cenna wiedza i nauka dla wszystkich. Miasta proceduralnie i technicznie muszą być przygotowane na takie kryzysowe sytuacje. Muszą też stale inwestować w rozwój swojej infrastruktury zabezpieczającej, co od lat (od powodzi tysiąclecia w 1997 roku) realizuje np. Wrocław.

Nie tylko wykłady inspirują, również praktyczne warsztaty

Podobnie jak w roku ubiegłym, konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty. Nowością wy tym roku jest dołączenie do nich showroomu, gdzie uczestnicy mają możliwość zapoznania się bliżej z rozwiązaniami technicznymi i produktami producentów i dostawców nowoczesnych technologii zarządzania wodami opadowymi.

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RETENCJAPL Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :