
Zespół badawczy z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu oraz trzech innych uczelni opracował nowy mechanizm transportu kropel z rekordową prędkością bez dodatkowego nakładu energii. Krople można również przesuwać w pionowej płaszczyźnie, czego nie osiągnięto nigdy wcześniej. Metoda ma ogromny potencjał do bycia zastosowaną w urządzeniach mikroprzepływowych, bioanalitycznych i wielu innych.
Tradycyjne metody transportowania kropel wody mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim, aby transportować je z dużą prędkością konieczny jest duży gradient zwilżania. Z kolei do transportowania na duże odległości konieczny jest mały gradient, co ogranicza prędkość.
Aby rozwiązać ten problem, badacze opracowali metodę, która umożliwia jednokierunkowy i samobieżny transport kropli na różnych podłożach. Stało się to możliwe dzięki manipulacji ładunkiem powierzchniowym. Taki transport kropli możliwy jest nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także na powierzchniach elastycznych i pionowo. Ponadto można transportować różne płyny, w tym ciecze o niskim napięciu powierzchniowym.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Usuwanie gazów z wody – odgazowywanie i dekarbonizacja
Poza rozpuszczonymi minerałami, woda zawiera też pewne ilości rozpuszczonych gazów. Mowa tu nie tylko o głównych składnikach powietrza, którymi są...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.plWoda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-