Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-12-15 | Ostatnia aktualizacja: 2004-12-15
UE rozpoczęła realizację programu pomocy krajom najuboższym

UE rozpoczęła realizację programu pomocy krajom najuboższym
Program ACP-EU (Africa, Caribbean and Pacific countries) będzie prowadzony zgodnie z założeniami wodno-higienicznymi związanymi z bliźniaczym projektem Narodów Zjednoczonych (UN - Millennium Development Goals) jak również postanowieniami pojętymi na Szczycie w Johannesburgu w 2002 roku. Strategia UE w tej dziedzinie obejmuje:
- Otwartość – troskliwość o inicjatywy międzynarodowe, krajowe oraz lokalne,
- Działanie proporcjonalne do potrzeb – najaktywniej wspierane będą kraje najuboższe,
- Innowacja – dotacje w ramach pożyczek i kredytów dla inicjatyw publicznych i państwowych,
- Działania długoterminowe – budowa ulepszonego, zintegrowanego systemu zarządzania zasobami wodnymi.
Zgodnie z przyjętymi Celami Milenijnymi (UN), do roku 2015 liczba ludności nie mającej dostępu do czystej wody pitnej, powinna być zmniejszona o połowę (względem stanu z roku 2002). Podobne założenia dotyczące podstawowych potrzeb sanitarnych poczyniono w Johannesburgu. Na Szczycie sformułowano także nowy cel, jakim stało się stworzenie spójnego planu gospodarowania zasobami wodnymi. Owocem Szczytu było również rozpoczęcie przez UE Inicjatywy Wodnej zapewniającej osiągnięcie założonych celów.
Mimo że uczyniono wiele by osiągnąć założenia wodne i sanitarne, finanse przeznaczone na ten cel wciąż pozostają nieznaczne. W ramach Europejskiego Funduszu Rozwojowego (EDF), w programach wodne ulokowano do tej pory, 555 milionów Euro (w 14 regionach ACP). Aktualnie Rada ACP-EU zgodziła się na warunkowe przyznanie środków finansowych dla Funduszu Rozwojowego, które zostaną użyte na potrzeby nowopowstałej struktury wodnej. Do końca roku 2004 powinno być dostępne 250 milionów Euro, pozostała cześć dotacji zostanie uruchomiona w zależności od raportu dotyczącego EDF w marcu 2005.
Celem Unii Europejskiej jest uzyskanie szybszego rozwoju systemu niezawodnego zaopatrzenia w wodę oraz zapewnienie rozwoju struktury sanitarnej, jak również poprawienie Zintegrowanego Gospodarowania Zasobami Wodnymi w krajach ACP. Unia chce osiągnąć swój cel poprzez czynne „zatykanie” luk finansowych. Z zasobami finansowymi w wysokości 500 milionów Euro będzie możliwe promowanie nowych inicjatyw, dostarczanie pomocy technicznej, budowanie zaplecza badawczego i gospodarczego, a co najważniejsze zapewnienie elastycznego źródła dotacji, które zazwyczaj stanowi brakujące ogniwo w finansowaniu podobnych programów. Nowa struktura będzie oddziaływać katalitycznie na pozyskiwanie dodatkowych funduszy wspomagających rozwój aplikacji wodnych i sanitarnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ACP-EU Water facility

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
Szybkość działania to podstawowy warunek zapobiegania wyciekom wody w Europie
Zawsze gdy widzę ekipę naprawiającą wycieki wody z migającymi światłami awaryjnymi, siłą rzeczy sprawdzam czy używa ona naszych...
-
-
-