Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-29
W Bełchatowie budują suszarnię osadów

Budowa instalacji przeróbki osadów na bełchatowskiej oczyszczalni ścieków wkracza w kolejny – kluczowy etap. Po kilkumiesięcznych, intensywnych pracach związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniu wszystkich potrzebnych zezwoleń rusza jej budowa. Wykonawca – konsorcjum lokalnych firm: Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów, wszedł już na plac budowy.

„Zasadniczy cel, który nam przyświeca to stu procentowa utylizacja osuszonych osadów. W tej chwili osady trafiają na poletka, gdzie przebiega ich stabilizacja. Później są wykorzystywane do celów rolniczych. Po wykonaniu instalacji, o której mówimy, będzie to wyglądało inaczej. Najpierw trafią one do stacji odwadniania. Następnie powędrują do szklarni – czterech 120 metrowych suszarni, wyposażonych w podgrzewanie podłogowe, gdzie osady będą suszone do 65% suchej masy" - mówi Edward Olszewski, Prezes spółki WOD.-KAN.

Taki procent suchej masy jest uzasadniony – projekt opisany jest bowiem na współspalanie z węglem brunatnym. „Jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami bełchatowskiej elektrowni – wspólnie szukamy rozwiązań, aby uruchomić współspalanie. Jeśli się nam to powiedzie, to będzie to jedne z nowatorskich rozwiązań w kraju, z których w przyszłości będą mogli skorzystać inni" - dodaje prezes Olszewski. Ważny jest także wymiar ekologiczny. Stuprocentowa utylizacja zakończy także problem z odpadem, co jest najefektywniejsze dla środowiska. Instalacja przyniesie także wiele oszczędności. Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie, co pozwoli na wydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w przypadku konieczności składowania.

Przypomnijmy, budowa instalacji przeróbki osadów to pionierska inwestycja. Dzięki niej bełchatowska oczyszczalnia ścieków będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Suszarnie powstaną na powierzchni pół hektara, zaś wyglądem będą przypominać szklarnie. Ewenementem w skali kraju jest to, że suszarnie będą odzyskiwać sto procent osadu i będą działać stale, przez cały rok. Do suszenia osadów zostanie wykorzystana energia słoneczna. Dodatkowo suszarnie zostaną wyposażone w podgrzewaną posadzkę, która w okresie zimowym będzie zasilana energią wytwarzaną ze ścieków oczyszczonych za pomocą pomp ciepła.

Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z trzech w kraju, i jednocześnie największą w Polsce, która wykorzystywać będzie metody hybrydowe, a nie tylko słoneczne. Instalacja będzie gotowa w kwietniu 2014 roku, a koszt jej wykonania to ponad 31 mln zł. Projekt ten jest dziewiątym z zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa". Przeprowadzenie nowoczesnej modernizacji jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
um.belchatow
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także