Budowa nowych wodociągów, kanalizacji i unowocześnienie oczyszczalni ścieków. Dolnośląscy samorządowcy złożyli wnioski na dofinansowanie takich zdań w ostatnim konkursie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Nabór zakończył się 31.12.2013 r. Łączna wartość projektów przekazanych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynosi około 200 mln zł.
O dotacje starają się: Bystrzyca Kłodzka, Oborniki Śląskie, Stronie Śląskie, Oława, Kąty Wrocławskie, Syców, Czernica, Bolesławiec i Oleśnica. Merytoryczna i formalna ocena w WFOŚiGW we Wrocławiu potrwa do 27.01.2014 r. Już 06.02.2014 r. Ministerstwo Środowiska ogłosi ogólnopolską listę rankingową. - Nie ma przesady w twierdzeniu, że Dolny Śląsk bierze udział w Nowym Planie Marshalla – komentuje Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu - Korzystamy przecież ze wsparcia w ramach największego programu w historii UE - Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Jego ogólnokrajowy budżet sięga 28 mld euro, w tym na środowisko jest około 5 mld euro.
W naszym regionie dzięki wsparciu z POIiŚ i WFOŚiGW we Wrocławiu wybudowano 3 nowoczesne oczyszczalnie ścieków w Nowogrodźcu, Ziębicach i Sulikowie oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne o łącznej długości ponad 300 kilometrów. Dotychczasowy bilans POIiŚ to także unowocześnione zakłady w: Środzie Śląskiej, Oławie, Strzegomiu i Strzelinie. Łączna wartość nowych inwestycji wynosi około 800 milionów złotych. Fundusz, który jest instytucją wdrażająca POIiŚ w 2013 r. zawarł pięć nowych umów z beneficjentami. Łącznie mamy ich już 14. Dwa kolejne projekty mają potwierdzenia ministra środowiska o dofinansowaniu a 4 znajdują się w ocenie merytorycznej. Łączny budżet wszystkich unijnych projektów, wraz z tymi z ostatniego konkursu, dochodzi już prawie do miliarda złotych.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Czytaj także
-
Ścieki a środowisko: jak nowoczesna technologia chroni ekosystemy
W obliczu zaostrzających się regulacji unijnych oraz rosnącej presji na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, branża gospodarki ściekowej...
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
-
-
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
www.laboratoria.xtech.pl